Jakie są główne objawy dni płodnych?

2015-05-12
Jakie są główne objawy dni płodnych?

Rozpoznawanie płodnych dni to ważna umiejętność, która sprzyja świadomemu planowaniu potomstwa. Tymczasem wiele kobiet ma problem z określeniem, kiedy teoretycznie mogą zajść w ciążę. Jakie są główne symptomy dni płodnych?

Regularna obserwacja własnego ciała i umiejętność prawidłowego wyznaczania dni płodnych nigdy nie da nam stuprocentowej pewności uniknięcia zapłodnienia, jeśli stosujemy tzw. naturalne metody antykoncepcji. Z drugiej strony, owa umiejętność może pomóc w zajściu w ciążę, jeśli staramy się o dziecko. Organizm daje nam bowiem pewne znaki świadczące o tym, czy w danym momencie jest gotowy na poczęcie, czy nie. Ginekolodzy na ogół wyróżniają trzy główne metody badania dni płodnych na podstawie obserwacji organizmu, obok których istnieje jeszcze szereg innych, częściej lub rzadziej występujących objawów tego okresu.

Jednym z głównych symptomów okresu płodnego są zmiany w wyglądzie i konsystencji śluzu szyjkowego. W czasie przed i po menstruacji (w dni niepłodne) jest on gęsty i biały, natomiast w środkowej części cyklu, czyli w dni płodne, jest przezroczysty, ciągliwy, śliski i szklisty.

Kolejną oznaką zbliżającego się jajeczkowania są zmiany w obrębie ciepłoty ciała. Naturalna temperatura u każdej osoby oscylować może na nieco innym poziomie, toteż nie ma tutaj reguły, wedle której w czasie owulacji temperatura ma wynosić dokładnie tyle, i tyle. Chodzi raczej o obserwację jej spadków i wzrostów. Jeśli chcemy nauczyć się wyznaczać dni płodne na podstawie temperatury, musimy skrupulatnie ją mierzyć każdego dnia (o tej samej porze), a rezultaty notować. W okresie około-owulacyjnym temperatura ciała podnosi się średnio o 0,2 stopnia Celsjusza.

W wyznaczeniu dni płodnych może pomóc nam również metoda samodzielnego badania zmian w szyjce macicy. Podczas dni płodnych szyjka macicy znajduje się w wyższej pozycji, jest otwarta i miękka. Wraz z końcem jajeczkowania, szyjka macicy zamyka się, staje się twardsza, powraca do niższego położenia.

Istnieje również kilka innych objawów okresu płodności, wśród których dość częstymi są: zwiększone libido, obrzęk piersi, bóle w okolicach podbrzusza, zmiany skórne (np. wypryski). Niekiedy występują w tym okresie wahania nastroju, nadwrażliwość, zwiększony poziom energii.Komentarze