Jak przygotować się do ciąży?

2015-05-12
Jak przygotować się do ciąży?

W życiu kobiety przychodzi taki moment, w którym zaczyna myśleć o byciu mamą. Jeżeli właśnie podjęłaś taką decyzję – sprawdź, jak przygotować się do ciąży.

Decyzja o powiększeniu rodziny jest dla każdej pary dużym przeżyciem. Wraz z jej podjęciem, warto od razu zabrać się za zmiany prowadzące w kierunku zdrowszego trybu życia.  Przyczyni się to nie tylko do uniknięcia problemów z zajściem w ciążę, ale także do prawidłowego i zdrowego rozwoju dziecka. Kiedy rozpocząć przygotowania? Najlepiej 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o ciążę.

Ponieważ ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu, zacznij pracować nad swoją kondycją fizyczną. Postaraj się wybrać taki rodzaj ruchu, który nie będzie zbyt męczący, ale będzie sprawiał ci przyjemność – codzienne długie spacery także zaliczają się do aktywności fizycznych.

Podstawową sprawą, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę, jest odżywanie. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Przeanalizuj wraz z partnerem, jak się odżywiacie, co musicie wyrzucić z codziennego menu, a co dodać. Uregulujcie swój harmonogram spożywania posiłków i starajcie się jadać o konkretnie wyznaczonych porach. Nie zapominajcie, że kluczowym elementem dnia jest śniadanie, kolejne posiłki spożywane powinny być w odstępie 3-4 godzin.

Uzupełnianie płynów jest dopełnieniem zasad prawidłowego odżywania się. Człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 l płynów dziennie. Niestety kawa, coca-cola czy słodkie napoje się do tego nie zaliczają. Najlepiej po prostu pić wodę mineralną.

Pamiętaj, że nie wszystko, co nazywane jest zdrową żywnością, rzeczywiście jest zdrowe. Wiele z tych produktów zawiera cukry proste, które w ogóle nie powinny się znaleźć w organizmie kobiety ciężarnej.

Kolejną sprawą są używki – zrezygnuj z nich koniecznie! Papierosy czy alkohol mają ogromny wpływ na płodność oraz na zdrowie twoje i dziecka.

Zacznij profilaktycznie przyjmować kwas foliowy. Jest to jeden z najważniejszych elementów przygotowania do ciąży. Niedobór tej witaminy może skutkować ciężkimi wrodzonymi wadami w pierwszym tygodniu rozwoju zarodka.

Jeśli zmieniłaś już swój tryb życia, pozostaje ci jeszcze wizyta u lekarza rodzinnego, ginekologa i stomatologa. Lekarz rodzinny pomoże ci sprawdzić, czy byłaś szczepiona na żółtaczkę typu B i różyczkę, a jeśli nie, wypisze skierowanie na szczepionkę. Dentysta zbada stan twojego uzębienia i wykluczy ewentualne zakażenia i infekcje. Ginekolog natomiast skieruje cię na dodatkowe badania i sprawdzi, czy jesteś zdrowa i gotowa na zostanie mamą.


Podsumowując, jeśli planujesz ciążę musisz pamiętać o:

  • Zdrowym stylu życia.
  • Wykonaniu badań.
  • Rozpoczęciu odpowiedniej suplementacji.
  • Zadbaniu o zdrowy styl życia swojego partnera i przyszłego taty.
  • Odstawieniu używek.


Komentarze