Jak przygotować dziecko na nadejście rodzeństwa?

2015-06-24
Jak przygotować dziecko na nadejście rodzeństwa?

Przyjście na świat kolejnego członka rodziny to wielkie wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również rodzeństwa malucha. Jak właściwie przygotować dziecko do powitania brata lub siostrzyczki?

Kiedy dziecko przestaje być jedynakiem

Przyjście na świat rodzeństwa nie jest łatwe dla żadnego dziecka – bez względu na to, w jakim jest wieku. Chodzi przede wszystkim o obawę, że rodzice, którzy dotąd byli skupieni tylko na nim, będą musieli poświęcić swój czas także – a w początkowym okresie przede wszystkim – młodszemu bratu lub siostrzyczce. Z tego powodu na pewno pojawi się u niego zazdrość.
    
Do tego dochodzi obawa, że dziecko samo zostanie obciążone pewnymi obowiązkami – szczególnie, jeśli ma już kilka lat i wkrótce rzeczywiście przyjdzie mu mierzyć się z opieką nad maluchem.

    
Jak przekazać wiadomość?

Dziecko powinno zostać poinformowane o ciąży mamy w odpowiednim czasie – najlepiej odczekać pierwsze trzy miesiące, bo jeśli się ucieszy, a dojdzie do poronienia, będzie mu trudno wyjaśnić, czemu dzidziusia nie ma.
    
Powinno się odpowiedzieć na wszystkie pytania dziecka, choć przekazywać je w sposób dostosowany do jego wieku. Jednocześnie, nie można zwlekać dłużej z informacją, bo wkrótce mama przestanie brać dziecko na ręce, będzie mieć mniej siły, nie będzie mogła tak intensywnie bawić się z potomkiem i może na przykład wymiotować każdego ranka. Dziecko może czuć się skołowane i myśleć, że dzieje się coś złego lub że mama już go nie kocha.

    
Opanować strach

Mniejsze dziecko może obawiać się o zdrowie swojej mamy – wie bowiem, że coś się dzieje, choć jeszcze nie wie co. Warto zatem z nim porozmawiać i rozwiać jego obawy. Mama powinna opowiedzieć, jak wyglądała jej pierwsza ciąża i że kiedyś – tak jak teraz kolejny płód – nosiła w brzuchu samego zainteresowanego. Dobrze pokazać zdjęcia i pozwolić przytulać się ostrożnie do rosnącego brzuszka – dzieci lubią słuchać bicia serca maluszka i poczuć jak kopie. Wszystko to sprawi, że dziecko będzie wyczekiwać pojawienia się nowego członka rodziny z utęsknieniem! Warto mu wytłumaczyć, że gdy dziecko trochę dorośnie, będzie mógł z bratem/siostrą grać w piłkę, wspinać się po drzewach, jeździć na rowerze itp.
    
Przy tym jednak dziecko musi zostać uświadomione, że maluszek nie przyjdzie na świat lada chwila, lecz upłyną miesiące nim się to stanie (dobrze jest określić czas jakimś wydarzeniem, na przykład "gdy akurat skończy się szkoła" albo "gdy będą się zbliżać święta"), a potem kolejne, nim będzie mógł bawić się z rodziną. Dziecko trzeba przekonać, że maluszek będzie potrzebował wiele troski – i to nie tylko od rodziców, lecz również od starszego brata/siostry! Bycie taką starszą osobą i wzorem może być wspaniałym wyzwaniem!
    
Trzeba także włączać malucha w niektóre przygotowania – na przykład zabrać ze sobą na zakup wyprawki dla noworodka. Pierworodne dziecko musi czuć, że nadal jest najważniejsze dla swoich rodziców i że jeśli mama będzie zajęta maluszkiem, może się zawsze zwrócić o pomoc do taty – i odwrotnie. Koniecznie też trzeba uprzedzić rodzinę i przyjaciół, żeby kupując jakiś drobiazg dla noworodka, nie zapomnieli przynieść czegoś dla pierwszego dziecka. To sprawi, że nie poczuje się ono odrzucone i nie będzie zazdrosne o maleństwo.Komentarze