Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

2015-06-28
Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Dźwiganie dodatkowych kilogramów zawsze jest wielkim obciążeniem dla organizmu kobiety. Nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo, często ból kręgosłupa uprzykrza życie. Jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze ból pleców?

Szczególnie trzeci trymestr ciąży jest ciężki do zniesienia dla przyszłej mamy – organizm jest już wyczerpany, kręgosłup obciążony dodatkowymi kilogramami, a przecież płód rozwija się nadal, zatem ciągle przybywa nowych. Zwykle gdy odczuwamy ból, radzimy sobie z nim przy pomocy leku przeciwbólowego – w ciąży jednak takich leków przyjmować nie można.
    
Gdy wraz z rozwojem dziecka powiększa się brzuch, powoduje to wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz lędźwiowym. Skrzywienie to nie jest naturalne dla organizmu ludzkiego i może powodować ból – zwłaszcza, jeśli łączy się z uciskiem na nerwy.
    
Zmieniający się środek ciężkości powoduje przyjmowanie przez ciężarną innej postawy ciała – wypięcie brzucha, wysunięcie do przodu głowy z szyją, przy jednoczesnym wciągnięciu ramion. Towarzyszy temu osłabienie mięśni na odcinku biodrowo-krzyżowym, co ma na celu ułatwić poród, natomiast przeszkadza w codziennym życiu w trakcie trwania ciąży. Wszystko to jest niełatwe dla kobiety, ale można próbować radzić sobie z bólami pleców domowymi sposobami.

    
Gdy bolą plecy

Zastosowanie się do kilku poniższych porad może zniwelować ból i pozwoli cieszyć się sprawnością aż do porodu:

1. Dodatkowe kilogramy w ciąży to rzecz naturalna. Nie należy się jednak objadać, ponieważ kobieta, która przed zajściem w ciążę, posiadała normalną, przeciętną wagę (jej BMI wahało się między 19 a 26), w ciąży powinna przybrać na wadze około 11-13 kilogramów. Zbyt wiele tłuszczyku i ciągłe podjadanie niezdrowych pokarmów nie służy ani przyszłej mamie, ani dziecku, a przy tym każdy dodatkowy kilogram obciąża kręgosłup!

2. Kobieta w ciąży nie powinna chodzić w butach na obcasie! Płaskie obuwie – choć wydaje się najbardziej idealnym rozwiązaniem – również nie jest wskazane. Wszystko dlatego, że w tego typu obuwiu odruchowo podkurcza się delikatnie palce, co dla kobiety w ciąży może się wiązać z kolejnym odchyleniem ciężaru ciała i dodatkowym bólem. Najlepsze są obcasy o wysokości 2 lub 3 centymetrów.

3. Zamiast torebki – plecak! Koniecznie trzeba go zakładać na oba ramiona!

4. Warto zmienić pozycję snu – dobrym pomysłem jest spanie na boku, przy czym między kolana trzeba wsunąć poduszkę.

5. W trakcie siedzenia na przykład na krześle, dobrze jest wsuwać poduszkę między odcinek lędźwiowy a oparcie – pozwoli to utrzymać odpowiednią postawę ciała!

6. Na bóle kręgosłupa najlepszy jest relaks na basenie! Pływanie odciąża kręgosłup i przynosi ulgę.

7. Ciepła, relaksująca kąpiel wspaniale łagodzi bóle kręgosłupa. Nie można jednak wchodzić do wody gorącej.

8. Kojąco na bóle kręgosłupa działają też masaże – niech partner wykonuje je regularnie!

9. Ruch jest bardzo wskazany – ale niezbyt intensywny! Najlepiej chodzić na spokojne spacery.

10. Istnieją specjalne pasy ciążowe, które podtrzymują coraz cięższy brzuszek. Warto je nosić, ponieważ znakomicie odciążają kręgosłup!Komentarze