Jak ubierać niemowlaka?

2015-08-05
Jak ubierać niemowlaka?

Ubieranie noworodka bardzo często napawa strachem młodą mamę. Pojawiają się obawy o uszkodzenie ciała dziecka, ale także o nieodpowiedni dobór stroju do temperatury. Jak ubierać niemowlaka? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Przed ubieraniem naszej małej pociechy, musimy koniecznie sprawdzić temperaturę powietrza oraz warunki, jakie panują za oknem, jeżeli zamierzamy się wybrać na spacer. W pierwszych tygodniach życia dziecka należy przyjąć zasadę, że zawsze zakładamy dziecku o jedną warstwę więcej niż założylibyśmy sobie.  Jeżeli nie wiemy, czy naszemu dziecku jest za zimno czy za gorąco, możemy to sprawdzić przy pomocy prostego testu: dotykamy klatki piersiowej lub brzuszka naszego dziecka – jego skóra powinna być ciepła i sucha, jeżeli jest chłodna, oznacza to, że musimy założyć mu jeszcze jedną warstwę.

Do przebierania dziecka najlepiej wybrać jedno stałe miejsce – może to być łóżko, materacyk lub specjalna nakładka na łóżeczko. Pamiętajmy, aby zawsze najpierw rozłożyć kocyk lub pieluszkę, by nie kłaść rozebranego dziecka, zwłaszcza po kąpieli, na ceratkę.

Małe dzieci raczej nie przepadają za ubrankami wkładanymi przez głowę, jest to też czynność, której obawiają się młode mamy (ze względu na niezwykłą delikatność ciała niemowlęcia). Aby wykonać to sprawnie i dobrze, wystarczy zwinąć ubranko w dłoniach i szybko ale delikatnie przełożyć otwór przez głowę, tak samo zrobić z rękawkami i nałożyć je na rączki dziecka. Zakładając pajacyk lub kaftanik, zacznijmy od włożenia nogawek.

Najlepsze dla skóry noworodka są ubranka wykonane z naturalnych włókien, białe, bez zbędnych aplikacji – kolorowe śpioszki lub body mogą zawierać barwniki, które będą uczulać skórę naszej pociechy, dlatego na początek polecane są „zwykłe” białe ubrania. Dobrze jest także zadbać o odcięcie metek, które mogą przeszkadzać maluchowi, a podczas gwałtownych ruchów drapać jego delikatne ciałko.

Ubranka niemowlęce, które są dostępne w sklepach dla dzieci, są tak różnorodne, że czasem ciężko się zdecydować. Z upływem czasu, gdy dobrze poznamy swoje dziecko i nabierzemy wprawy w jego ubieraniu, będziemy doskonale wiedzieć, jak ubrać nasze maleństwo. Ale pamiętajmy – na początku wystarczą zwykłe białe kompleciki z naturalnego włókna.Komentarze