Jak zwiększyć płodność?

2015-05-12
Jak zwiększyć płodność?

Styl życia może w znacznym stopniu wpływać na funkcjonowanie organizmu, w tym na zdolność do poczęcia dziecka. Współczesna cywilizacja niestety nie jest sojusznikiem zdrowia i idealnej kondycji.

Wyeliminowanie stresu to pierwsza rzecz, jaką warto zrobić. Nadmiar pracy, życie w ciągłym pośpiechu, uleganie nerwowym sytuacjom, ciągłe poczucie rozdrażnienia – one na pewno nie sprzyjają płodności. Organizm powinien być wolny od wszelkich napięć, wypoczęty, dlatego warto zadbać o spokój, dobry sen i odpowiednią ilość relaksu, które w konsekwencji przyniosą harmonię psychiczną.

Druga rzecz to aktywność fizyczna. Uprawiając rekreacyjnie sport, zwiększamy siły witalne i poprawiamy ogólną kondycję organizmu, co pozytywnie wpływa na pracę wszystkich układów ciała, w tym układu rozrodczego. Uwaga, jeśli borykamy się z nadmiernymi kilogramami, tym bardziej powinniśmy zadbać o formę. Nadwaga może w znacznym stopniu wpływać na obniżenie płodności.

Odpowiednie odżywianie jest wielkim sprzymierzeńcem płodności. Jeśli chcemy zwiększyć szanse na poczęcie dziecka, już dziś powinniśmy zrezygnować z niezdrowej żywności (np. fast foodów, śmieciowych, gotowych dań sprzedawanych w formie „tylko do podgrzania”, chipsów i słodyczy, a także słodkich, pełnych konserwantów i sztucznych barwników napojów). Zamiast tego należy zadbać o zdrową dietę, w której przede wszystkim powinny znaleźć się takie składniki, jak: witaminy A, E, C, D, kwas foliowy, a także minerały, w szczególności: żelazo, cynk, selen. Nie powinno też zabraknąć produktów bogatych w cenne kwasy omega. Co zatem jeść? Przede wszystkim dużo warzyw i owoców, ryby morskie, chude mięso, wątróbkę z drobiu, ziarna zbóż i produkty pełnoziarniste, kasze, rośliny strączkowe, orzechy. Na koniec warto wspomnieć o negatywnej roli nikotyny, a także nadmiernych ilości kofeiny i alkoholu na płodność. Pamiętajmy zatem o ograniczeniu używek.Komentarze