Niebieski vs. różowy, czyli o stereotypach słów kilka

2015-08-05
Niebieski vs. różowy, czyli o stereotypach słów kilka

Gdy przyszła mama kupuje w sklepie niebieskie ubranka, każdy wie, że spodziewa się chłopca, bo różowe ubranka zarezerwowane są dla dziewczynki. Czy taki podział jest nadal popularny?

Przywykło się uważać, że niebieski kolor ubranek przeznaczony jest dla chłopców, natomiast różowy dla dziewczynek. Ale kiedyś było odwrotnie: to chłopcy nosili różowe ubranka – zgodnie z tradycją chrześcijańską, taki kolor miały szaty małego Jezusa, dziewczynki natomiast ubierano w błękit – kolor płaszcza Matki Boskiej. Zmiany w kolorystyce dokonali projektanci w latach 40. XX wieku. Według badań przez nich przeprowadzonych, kobiety bardziej wrażliwe są na czerwień i róż, co zakodowane jest w genach. Gdy dziewczynka ma do wyboru przedmioty koloru niebieskiego i różowego, sięgnie, według teorii, po te różowe.

Podział na kolory jest oczywiście stereotypem. Kolejnym obok tego, że tylko chłopcy mogą bawić się samochodami, a dziewczynki lalkami. Stereotyp kolorów niestety jest tak rozpowszechniony, że idąc do sklepu, ciężko będzie znaleźć inne, niż różowe, ubranko dla naszej córki. Co jednak zrobić, kiedy chcemy zwalczyć ten stereotyp i nie kupować niebieskich lub różowych ubranek zgodnie z płcią dziecka?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi marka Tricky Forms, produkująca body dziecięce. Twórcy marki odeszli od kolorów i postawili na jakość i formę. Body, które można zamówić na firmowej stronie internetowej, są białe, dekorowane czarnymi aplikacjami – zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

 

tricky-forms

fot. Gosia Żuk/Zukography dla tricky forms

 

To, co wyróżnia ubranka Tricky Forms, to ciekawe aplikacje. Nie znajdziemy pośród nich popularnych postaci z bajek, a, jak piszą twórcy: „formy wykrętne i trochę obłąkane”. Takie body to ciekawa alternatywa dla mam, które mają dosyć różu i niebieskiego i stawiają na oryginalność. Materiały, z których wykonano ubranka, są wysokiej jakości i na pewno nie podrażnią skóry dziecka. Body dostępne są w rozmiarach 62-98, dzięki czemu nie tylko maluchy mają szanse na fajne ciuszki, ale także odrobinę starsze dzieci.

Na koniec warto dodać, że dziecko w pierwszych tygodniach życia najlepiej widzi rzeczy w kontrastujących barwach, takich jak właśnie biel i czerń. I takie też kolory powinny mieć zarówno ubranka, jak i zabawki niemowlaka.Komentarze