Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w różnym wieku?

2015-10-21
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w różnym wieku?

Urządzanie pokoju dla dziecka to duże wyzwanie. Co w przypadku, gdy urządzamy pokój dla dwójki dzieci w różnym wieku?

Urządzanie pokoju dla dzieci, które łączy spora różnica wieku, wydaje się problemem nie do rozwiązania. Jak pogodzić zainteresowania dziewczynki w wieku przedszkolnym z problemami dorastającej nastolatki? Jak sprawić, by ich wspólna przestrzeń nie była za dziecinna dla nastolatki i jednocześnie zbyt poważna dla przedszkolaka?

Najłatwiej oczywiście jest podzielić pokój na pół, jednak gdy jest on za mały, trzeba sprawić, by jego strefy były spójne stylistycznie i kolorystycznie. Świetnym połączeniem kolorystycznym są różowe (jasne) ściany i białe meble oraz dodatki.

Wybierając meble powinniśmy postawić przede wszystkim na ich praktyczność. Jeżeli do zagospodarowania mamy niewielką przestrzeń, nie warto kupować dużych meblościanek czy dwóch łóżek – warto postawić na ergonomiczne rozwiązania, które dostarczy nam meblobranie.pl dostawca mebli dziecięcych. Jeżeli mamy taką możliwość, szafki na książki możemy zastąpić półkami we wnęce, a dużą szafę na ubrania wieszakiem ubraniowym na kółkach. Pamiętajmy, że przestrzeń w pokoju musimy zaplanować tak, by młodsze dziecko miało miejsce do swobodnej zabawy, a starsze do nauki i odrabiania lekcji.

Ciekawym pomysłem jest podzielenie pokoju przy pomocy parawanu – dzięki temu zachowamy odrębność i niezależność każdego dziecka. Parawan w każdej chwili można przesunąć lub złożyć, a dobrze wkomponowany we wnętrze będzie służył jako ciekawa dekoracja.

Najtrudniejszą kwestią w urządzaniu pokoju, jest kwestia łóżka. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest kupić po jednym dla każdego dziecka, ale co w przypadku, gdy nie mamy tyle miejsca w pokoju? Łóżko piętrowe też zabiera dużo miejsca, a dodatkowo niekoniecznie będzie pasować dla dziewczynek w różnym wieku. Świetnym sposobem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w niedużym pokoju, a tym samym zapewnienie odrębnego miejsca do spania dla każdego dziecka, są podwójne łóżka dla dzieci. Są to łóżka, w którym drugie miejsce do spania schowane jest w formie szuflady w dolnej części mebla. Najczęściej wykonywane jest ono z drewna – jasne drewno stanowi uniwersalne rozwiązanie i pasuje do każdej aranżacji. Podwójne łóżka mają zazwyczaj zabezpieczenia z barierek, co pozwala zadbać o bezpieczeństwo młodszego dziecka. 

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku powinien być zaaranżowany w taki sposób, by każde dziecko miało w nim swoją odrębną przestrzeń, która będzie odpowiadać jego potrzebom i zainteresowaniom. Warto pamiętać jednak o tym, by te dwie połówki stanowiły spójną całość.Komentarze