Kaszel u dziecka – jak leczyć?

2016-06-03
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, niemniej jest bardzo uciążliwy. Szczególnie dla dzieci. Dowiedz się, jak łagodzić go domowymi sposobami.

Kaszel – sygnał alarmowy

Aby prawidłowo leczyć kaszel, należy rozpoznać, czego jest oznaką. Świszczący zwiastuje inne dolegliwości niż suchy lub szczekający. Oczywiście ustaleniem dokładnej przyczyny kaszlu u dziecka powinien zająć się lekarz. Czasami jednak mamy do czynienia ze zwyczajnym przeziębieniem o łagodnym przebiegu, które nie wymaga konsultacji, szczególnie gdy mówimy o starszym potomku. Chyba, że nasza pociecha jest w wieku niemowlęcym, wtedy najlepiej od razu, gdy tylko zauważymy jakikolwiek rodzaj kaszlu, udać się do specjalisty.

Natychmiastowej interwencji wymaga zapalenie krtani u dziecka. Atak tej choroby przychodzi niespodziewanie. Pociecha często budzi się w środku nocy, płacze i skarży na silny ból gardła oraz trudności z oddychaniem. Ma wysoką gorączkę, chrypkę, a także obrzęk dróg oddechowych. Pojawia się wówczas tak zwany kaszel szczekający, a dziecko z powodu obrzęku ledwo mówi. Najlepiej sprowadzić wtedy lekarza lub udać się na pogotowie. Podczas oczekiwania na pomoc, można otworzyć okno, by świeże powietrze przyniosło dziecku ulgę i nieco ułatwiło mu oddychanie.

Inne choroby krtani lub płuc może zwiastować kaszel świszczący. Gdy go zaobserwujemy również nie warto zwlekać i udać się z dzieckiem do lekarza od razu. Kaszel czasem oznacza alergię. Pojawia się po kontakcie dziecka z alergenem. Nie ignorujmy i tego. Nieleczona alergia może przerodzić się w astmę. Jeśli oprócz napadowego, gwałtownego kaszlu, dziecko kicha i pojawia się u niego wodnisty katar, prawdopodobnie oznacza to alergię wziewną. Pojawia się ona dość wcześnie, bo najczęściej między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Może być sezonowa (maluch jest uczulony na pyłki kwiatów, traw, drzew) lub całoroczna (przyczyną alergii jest stały kontakt z alergenem, czyli np. z kurzem, sierścią zwierzęcia, zarodnikami grzybów itd.)


Kaszel suchy i mokry

Suchy kaszel jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Towarzyszą mu zwykle katar i podwyższona temperatura ciała. Po kilku dniach kaszel suchy może przerodzić się w mokry, bo spływająca z nosa wydzielina kumuluje się w tchawicy. Jeśli zalegającego śluzu nagromadziło się dużo, kaszel mokry może ustępować jeszcze długo po zwalczeniu pozostałych objawów infekcji.

Kaszel związany z przeziębieniem możemy łagodzić bezpiecznymi, domowymi sposobami. Na mokry poleca się podawanie dziecku herbaty z sokiem malinowym (najlepiej domowej roboty) lub z dodatkiem cytryny. Kaszel ten szybciej wyleczymy, robiąc maluchowi obiadki z kaszy jaglanej. Kasza jaglana jest produktem zasadotwórczym i działa przeciwwirusowo. Usuwa nadmiar wilgoci z organizmu, co w stanach zapalnych pozwala na szybsze pozbycie się śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Poza tym to produkt bezpieczny i lekkostrawny, który można podać na słodko, co na pewno zachęci dziecko do jedzenia.

Podczas choroby, kaszel łagodzimy również poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Pokój malucha powinniśmy regularnie wietrzyć. To jednak nie wystarczy. Najlepiej uruchomić dodatkowo nawilżacz powietrza lub rozwiesić na ciepłym kaloryferze mokre ręczniki. Dziecku można przygotować krótką i ciepłą kąpiel. Zabawa w pianie poprawi mu humor, a nasączone wilgocią powietrze przyniesie ulgę w katarze. Pomocne będą inhalacje. Pociechę wystarczy posadzić obok lub nad miską z parującą, gorącą wodą. Efekt takiego zabiegu wzmocni dodanie do wody ziół (szałwia, rumianek) lub olejków eterycznych (eukaliptusowy, z drzewa herbacianego), o ile dziecko nie jest na nie uczulone.

Podstawą przy infekcji dróg oddechowych jest też nawadnianie organizmu. Malcowi podajemy do picia wodę i herbatki z dodatkiem cytryny i miodu. Sam miód także ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, możemy więc podawać go dziecku na łyżeczce.

Pamiętajmy przy tym, że chorego trzeba dokładnie obserwować. Dziecko nie zawsze powie nam wprost co mu dolega, a często nawet nie potrafi tego nazwać. Jeśli objawy wskazują na coś więcej, niż zwyczajne przeziębienie, warto od razu poszukać pomocy u lekarza. A im młodsze dziecko, tym sięgajmy po nią szybciej.


Elżbieta GwóźdźKomentarze