Badania w ciąży – I trymestr

2015-05-12
Badania w ciąży – I trymestr

Przyszli rodzice muszą liczyć się z koniecznością odbywania regularnych wizyt w klinice lub przychodni w celu przeprowadzania niezbędnych badań. Jakiego rodzaju badania czekają na nas w pierwszym trymestrze ciąży?

Okres pierwszych 13 tygodni od zajścia w ciążę, czyli pierwszy trymestr, jest bardzo istotny dla życia i zdrowia naszego malucha. To właśnie wtedy tworzy się pępowina oraz kształtują się wszystkie ważne tkanki i organy. Toteż naszym obowiązkiem jest dopilnowanie wszelkich zalecanych w tym okresie badań. Dopiero wtedy będziemy mogli mieć pewność, że ze zdrowiem kobiety i płodu jest wszystko w porządku.

W pierwszym trymestrze ciąży każda pacjentka poddawana jest szeregowi mniej i bardziej specjalistycznych badań. Znajdują się wśród nich m.in. badania rutynowe, np. pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu glukozy, pomiar wzrostu i wagi pacjentki, badanie grupy krwi i czynnika Rh. Krew analizowana jest również pod kątem morfologii w celu oznaczenia poziomu czerwonych ciałek i innych składników krwi.

Do grupy badań obowiązkowych w pierwszym trymestrze należy również analiza moczu, dzięki której można wykluczyć na przykład zagrażające ciąży zakażenia układu moczowego, choroby nerek, cukrzycę. Kolejne ważne badanie w pierwszym okresie ciąży to badanie ginekologiczne, w skład którego może wejść cytologia (jeśli nie była wykonywana w ostatnim czasie), a także badanie posiewowe. Obecnie już rutynowo wykonuje się też ultrasonografię, która pozwala określić prawidłowość rozwoju ciąży na podstawie obserwacji pęcherzyka ciążowego, a od 6 tygodnia samego zarodka wraz z czynnością serca.

Między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonuje się bardzo ważne badanie ultrasonograficzne w kierunku wad genetycznie uwarunkowanych, zaliczane do diagnostyki prenatalnej. Jego celem jest wstępna ocena wszystkich narządów płodu, co pozwala na rozpoznanie potencjalnych niektórych wad, takich jak bezmózgowie, wada serca, zespół Downa, zespół Turnera. Tak zwane USG genetyczne powinno być wykonywane standardowo dla każdej ciąży, natomiast obecnie jest bezpłatne tylko dla kobiet z grupy ryzyka.Komentarze