Plecak czy tornister? Co będzie lepsze dla małego ucznia?

2016-12-08
Plecak czy tornister? Co będzie lepsze dla małego ucznia?

Plecak czy tornister? To pytanie nader często zadają sobie rodzice uczniów. Zwłaszcza, choć nie tylko, uczniów klas początkowych. Zakup pierwszego szkolnego tornistra (czy też plecaka) to doniosłe wydarzenie w życiu każdej rodziny.

Plecak czy tornister?

Chyba każdy uczeń czy rodzic zastanawiał się chociaż raz, czy wybrać plecak, czy może jednak tornister. Choć niekiedy tych obu słów używa się zamiennie, oznaczają one dwa różne rodzaje przedmiotów. Tak naprawdę różnica między plecakiem a tornistrem jest ogromna. Najprościej rzecz ujmując, tornister jest bardziej sztywny - to pomaga dziecku zachować prawidłową, wyprostowaną postawę ciała i odciążyć kręgosłup. Na tym jednak nie kończą się róznice. Tornistry mają dużo przegródek: na książki, zeszyty, strój sportowy czy drugie śniadanie. Plecaki mają zazwyczaj dwie komory: jedną większą, drugą mniejszą. Wydaje się więc, że tornister byłby dla młodszych dzieci bardziej odpowiedni. W tornistrze łatwiej jest zachować porządek, można też szybciej znaleźć potrzebne zeszyty czy przybory. To dla dzieci niezwykle ważne. Plecak z kolei idealnie nadaje się dla starszego dziecka. Nie tylko zresztą dziecka - plecak to wygodny i uniwersalny sposób na przenoszenie rzeczy. Dlatego bardzo często wykorzystywany jest nie tylko do noszenia książek i zeszytów, ale również odzieży sportowej, ekwipunku wycieczkowego czy zakupów.

 

Rodzaje plecaków

Chciałoby się napisać, że jaki plecak jest - każdy widzi, parafrazując znane powiedzenie. Ale pierwsze wrażenie bywa niejednokrotnie złudne. Poszczególne modele plecaków znacznie się od siebie różnią, nawet w obrębie jednej kategorii. A samych kategorii wyróżniamy co najmniej kilkanaście. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Jakie więc rodzaje plecaków są dostępne na rynku? W skali najogólniejszej wyróżnić możemy plecaki:

a) szkolne (nazywane również miejskimi) - są stosunkowo niewielkimi plecakami (ich pojemność wynosi do trzydziestu litrów), które świetnie nadają się do szkoły, do wypadów na miasto i na niewielkie dystanse,

b) turystyczne - o pojemności wahającej się między 40 a 90 litrami. Wykonane są z mocnych, wytrzymałych materiałów i dlatego świetnie nadają się na dłuższe wycieczki. Większość plecaków turystycznych usztywniona jest stelażem. Pewną ciekawostką może być fakt, że niegdyś stelaże były prawie wyłącznie zewnętrzne, w dzisiejszych czasach natomiast przeważają plecaki ze stelażem wewnętrznym. Dość powszechnie występuje też system nośny, który jest regulowany szerokim pasem biodrowym. Umożliwia on przeniesienie części ciężaru na biodra, co odciąża ramiona i kręgosłup. Ma wiele kieszonek i charakterystyczny "komin", dzięki któremu pojemność plecaka można zwiększyć o kilka litrów. Najczęściej ma też dwie komory.

c) wycieczkowe - o pojemności 30-50 litrów. Bardzo podobne w budowie do plecaków turystycznych. Nie wymagają pomocy osób trzecich przy ściąganiu i zakładaniu.

d) wyprawowe - są bardzo podobne do dwóch powyższych rodzajów. Przeznaczone na długie wyprawy w rejony niedostępne, dostosowane do przenoszenia większości wyposażenia, o pojemności 85-120 litrów.

e) dostawcze,

f) wspinaczkowe - niewielki i o zwartej budowie, bez zbędnych troków i obciążeń,

g) kurierskie - najczęściej odblaskowe oraz wodoodporne,

h) camelbak - posiada elastyczny wkład na wodę,

i) fotograficzne - do bezpiecznego przenoszenia delikatnego sprzętu fotograficznego,

j) kostki - plecaki wojskowe, wycofane z użytku wojska polskiego, bardzo popularne wśród młodzieży i rozpowszechnione dzięki demobilowi, 

k) nosidełko dziecięce - służy do bezpiecznego przenoszenia małego dziecka na plecach.

 

Plecaki i tornistry szkolne

Plecakom oraz tornistrom szkolnym warto poświęcić nieco więcej czasu, gdyż to właśnie one znajdują najwięcej nabywców. W tej grupie również daje się zauważyć wiele zróżnicowań. Wiemy już, czym plecak różni się od tornistra szkolnego. Czy jest jednak coś, co je do siebie upodabnia? Przyjrzyjmy się elementom wspólnym:

- szerokie, regulowane ramiona, które pozwalają dopasować tornister bądź plecak do budowy i sylwetki dziecka,

- kółka i regulowana rączka - niektóre plecaki też ją mają, ale to właśnie tornistry z tym udogodnieniem robią prawdziwą furorę. Łatwiej je przenosić, odciążają kręgosłup i ramiona i nadają się dla dzieci, które nie powinny długo nosić dużego ciężaru na plecach,

- stelaż - choć stelaż kojarzy się raczej z turystyką, również szkolne plecaki mogą być weń wyposażone. Wprawdzie czyni plecak nieco cięższym, ale za to usztywnia go i dzięki temu pomaga dziecku zachować odpowiednią postawę ciała.

W końcu zdrowie i bezpieczeństwo dzieci są najważniejsze. Nigdy nie należy o tym zapominać.

 

Partnerem artykułu jest właściciel sklepu Plecakowo.comKomentarze