Kiedy maluch boleśnie ząbkuje...

2017-01-11
Kiedy maluch boleśnie ząbkuje...

Ząbkowanie to często trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Aby ulżyć maluszkowi, warto poznać nie tylko tradycyjne sposoby radzenia sobie z tym problemem, jakie jeszcze stosowały nasze mamy i babcie, ale i te „nowoczesne”, oparte na medykamentach i rekomendowane przez lekarzy.

Kiedy wychodzą pierwsze ząbki?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Na ogół początek ząbkowania zauważalny jest około czwartego miesiąca życia dziecka, chociaż zdarzały się przypadki, że zęby wychodziły maluszkom wcześniej. Warto przy tym pamiętać, że dzieci często ząbkują tak, jak niegdyś ich rodzice – w podobnym okresie rozwoju. Z reguły najpierw wyżynają się dolne lub górne jedynki, niekiedy dwójki. Po czym poznać, że bobas zaczyna ząbkować? Przede wszystkim po tym, że zaczyna mocno się ślinić, wkłada do buzi paluszki lub piąstki. Wszystko dlatego, że rozpulchnione i wrażliwe dziąsła malucha zaczynają swędzieć i stają się zaczerwienione.

Zdarza się, że niemowlaki przechodzą przez okres wyżynania się ząbków niemal bezobjawowo. Zdecydowania częściej, niestety, maluch cierpi, a my stajemy na głowie, aby mu pomóc. Jakie są symptomy ząbkowania?


Symptomy ząbkowania:

 • dziecko bardzo się ślini
 • wszystko wkłada do buzi
 • jest rozdrażnione i niespokojne
 • nie chce ssać podczas karmienia
 • nie ma apetytu
 • gorączkuje, jest rozpalone
 • często się budzi, nie przesypia nocy

Jak przetrwać ząbkowanie?

Sprawdzone sposoby na…

 • Ślinienie się: załóż dziecku nieuwierający śliniak, osuszaj mu buzię miękką pieluszką, zaczerwienione miejsca nawilżaj kremem dla niemowląt
 • Wkładanie wszystkiego do buzi: daj dziecku do ssania/gryzienia specjalny gryzak wypełniony płynem do schłodzenia – chłodny masaż przyniesie maluszkowi ulgę przy swędzących dziąsłach; zamiast gryzaka można dać dziecku skórkę chleba (jest to opcja tylko dla dzieci nie mających alergii na gluten), schłodzony owoc (gruszkę) albo warzywo (np. marchewkę). Trzeba jednak zachować ostrożność – dziecko może odgryźć kawałek i się nim zadławić! Dobrym rozwiązaniem jest również delikatny masaż swędzącego dziąsła specjalną gumową szczoteczką lub palcem owiniętym w czystą pieluszkę. Należy być czujnym w przypadku, gdy nasz maluch już ma ząbki i czeka na kolejne – masaż dziąseł może zakończyć się bolesnym ugryzieniem rodzicielskiego palca.
 • Brak odruchu ssania podczas karmienia: podczas ssania piersi lub smoczka nadwrażliwe i rozpulchnione dziąsła sprawiają dziecku silniejszy ból. Tymczasową ulgę przynieść może posmarowanie dziąseł żelem na ząbkowanie, który niweluje stany zapalne i działa przeciwbólowo.
 • Brak apetytu: rozdrażnione i obolałe dziecko z powodu bólu może nie chcieć jeść. Rozwiązanie tego problemu mogą stanowić papki ubite na gładki krem. W miarę możliwości należy unikać ciepłych posiłków, które zaostrzą ból. Jeżeli dieta malucha jest urozmaicona, nie trzeba podawać dodatkowych witamin (poza witaminą D).
 • Na podwyższoną temperaturę i kłopoty ze snem: jeśli gorączka nie przewyższa 38 stopni i nie jest długotrwała, powinna minąć sama wraz z pojawieniem się upragnionego zęba. Jeżeli jednak zauważymy u dziecka wyższą temperaturę, a dodatkowo takie objawy jak wymioty czy biegunka – konieczna jest niezwłoczna konsultacja z pediatrą. Doraźnie podajemy dziecku paracetamol w syropie lub czopku oraz żele i płyny na ząbkowanie. Na leki ziołowe maluchy reagują różnie (niektórym dzieciom w ogóle one nie pomagają). Można też podać dziecku łyżeczkę Neospasminy lub Melisalu.


Kiedy w końcu pojawią się ząbki…

Wraz z pierwszym ząbkiem rozpoczyna się regularna higiena jamy ustnej maluszka. Na początku warto myć pierwsze ząbki dwa razy dziennie, delikatnie je masując silikonową szczoteczką (bez włosia). Nawet gdy dziecko będzie miało już kilka zębów i dostanie swoją „prawdziwą” szczoteczkę z mięciutkim włosiem, trzeba pamiętać, aby nie używać pasty, bo jej połknięcie może być szkodliwe dla malucha.


Tekst przygotowano we współpracy z redakcją czytelni apteki Cefarm24.Komentarze