Zimowy spacer – jak przygotować się na pierwszą zimę z maluchem?

2017-01-25
Zimowy spacer – jak przygotować się na pierwszą zimę z maluchem?

Wystarczy pamiętać o kilu podstawowych zasadach, by zimowy spacer z Twoją pociechą nie skończył się przeziębieniem.

Według zaleceń lekarzy, dziecko powinno przebywać na dworze aż ok. 2 godzin dziennie. Chociaż niektórym wydaje się, że mróz dla dziecka, zwłaszcza nowonarodzonego, może być groźny, w rzeczywistości jest dla niego znacznie lepszy niż wietrzna i deszczowa pogoda wiosną czy jesienią - pomaga mu zbudować odporność. Oczywiście pod warunkiem, że maluch zostanie odpowiednio przygotowany do przebywania w takiej temperaturze.

 

Przygotowanie mieszkania i werandowanie

Na początku zacznij od przygotowania własnego mieszkania. Temperatura w ciągu dnia nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej by oscylowała w granicach 20 stopni, nocą może być nieco niższa. W wyższej temperaturze łatwiej rozwijają się zarazki. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu domu, zwłaszcza przed snem.

W przypadku niemowlaka zaleca się, aby pierwszy zimowy spacer odbył się dopiero w czwartym tygodniu jego życia. Wcześniej, około 3 tygodnia, należy zacząć tzw. werandowanie. W tym celu ubierz dziecko ciepło i połóż w wózeczku blisko okna otwartego na oścież. Pierwsze werandowanie powinno trwać około 5-10 minut. Stopniowo możesz wydłużać ten czas aż do godziny. Po tygodniu dziecko będzie gotowe do wyjścia na zewnątrz.

 

Podstawowe zasady

Pamiętaj, że maksymalna temperatura, na którą można zabrać niemowlę na spacer, to ok. -5 stopni. W przypadku większego dziecka, może to być nawet -10 stopni, zwłaszcza jeśli pogoda jest słoneczna i nie ma wiatru.

Najlepsza godziny na spacery z maluchem to okolice południa, czyli 10-14. Przeciwwskazaniem do spaceru będzie kaszel lub gorączka, jednak pamiętaj, że katar już nie – zimne powietrze obkurcza naczynia krwionośne i pomaga dziecku oddychać.

Jeśli chodzi o ubiór, w zasadzie obowiązuje jedna, stara zasada – dziecko, które leży w wózku, powinno mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż jego opiekun. Może to być np. kombinezon założony na ciepłe ubranka lub praktyczne beciki dla dzieci. Przydadzą się również kocyki dla dzieci - jeden położony na spód wózka, który ochroni plecki dziecka przed wyziębieniem, a drugi do ewentualnego przykrycia. Po kilku minutach spaceru, warto sprawdzić, czy dziecko się nie przegrzało, dotykając jego karku.

Przed wyjściem koniecznie należy posmarować buzię dziecka tłustym kremem chroniącym od mrozu, z niewielkim filtrem, który nie uniemożliwi wchłanianie witaminy D.

Pierwszy spacer powinien mieć długość około 20-30 minut i być stopniowo wydłużany do 2, a nawet 3 godzin.

Uwaga, ważna zasada – by uniknąć przepocenia noworodka jeszcze przed wyjściem z domu, najpierw ubierz się sam, a dopiero potem dziecko.Komentarze