Ciąża i urlop – jak i kiedy podróżować?

2015-05-12
Ciąża i urlop – jak i kiedy podróżować?

Wyjazd na wakacje w ciąży? Czemu nie! Jednak wybierając się na urlop w tym okresie i chcąc zachować pełne bezpieczeństwo, powinnyśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich?

Dla niektórych kobiet stan odmienny nie jest żadnym ograniczeniem, toteż kiedy chcą, pakują walizki, wsiadają na pokład samolotu lub za kierownicę własnego wozu i w drogę! Tymczasem istotną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest termin wyjazdu. Lepiej dać sobie spokój z wakacyjnymi wyprawami w pierwszych tygodniach ciąży. Jak wiadomo, okres ten wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, zmiennym samopoczuciem, zakłóconą równowagą psychiczną i ogólnym osłabieniem organizmu. Podróżowanie w tym momencie mogłoby być dla kobiety zbyt dużym obciążeniem, lepiej więc odłożyć eskapadę na samą końcówkę pierwszego trymestru lub trymestr drugi. W tym okresie ciąży kobieta czuje się zdecydowanie najlepiej. Wraz ze zbliżaniem się ostatniego etapu ciąży, zaczynają pojawiać się niekomfortowe dolegliwości, a co więcej – istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego wyjazdy w tym czasie także nie są najlepszym pomysłem.

Druga ważna kwestia to wybór odpowiedniego środka transportu. Najwygodniej podróżować samochodem, mamy wtedy pełną swobodę i możemy zatrzymywać się, kiedy chcemy. Dobrym rozwiązaniem jest też pociąg. Uważać należy zaś z podróżowaniem samolotem. W trzecim trymestrze lepiej odpuścić sobie latanie, a od 32. tygodnia – bezwzględnie!

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając się na wakacje w czasie ciąży? Bardzo istotny jest dobór właściwego miejsca oraz sposobów spędzania czasu. Lepiej zrezygnować z dalekich podróży do ciepłych krajów, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia egzotycznymi chorobami, a ponadto w razie wystąpienia jakichś problemów zdrowotnych mogłybyśmy mieć kłopot ze ze znalezieniem odpowiedniej opieki medycznej. Wskazane zaś są wyjazdy nad jezioro lub nad morze, a także w góry. W czasie pobytu warto skupić się na relaksujących, spokojnych kąpielach wodnych i lekkich spacerach. Wykluczyć zaś należy bardzo forsujące wycieczki, nurkowanie, surfowanie, jazdę konną i inne niebezpieczne formy aktywności.Komentarze