Jak rozwija się dziecko do trzeciego roku życia?

2017-02-21
Jak rozwija się dziecko do trzeciego roku życia?

Trzy pierwsze lata życia to czas najbardziej intensywny pod względem rozwoju i wzrostu. Dziecko przychodzi na świat i przystosowuje się do jego warunków. Choć całe życie się czegoś uczymy, to najbardziej podstawowych umiejętności uczymy się właśnie przez pierwsze lata życia.

Dla matki i dziecka to bardzo intensywne trzy lata, ale też pełne radości i nowych doświadczeń.

 

Etapy rozwoju

Biolodzy wyróżniają u człowieka rozwój rodowy oraz rozwój osobowy. Na ten pierwszy składają się ponadjednostkowe, dotyczące całego gatunku prawidła ewolucji; na ten drugi zaś - procesy życiowe, od poczęcia aż do śmierci danego człowieka. W jego rozwoju biorą udział zarówno czynniki biologiczne, jak i psychiczne, środowiskowe oraz społeczno-kulturowe. Należy więc dbać nie tylko o wzrost dziecka, ale i o kształtowanie jego psychiki.

Rozwój osobowy człowieka dzieli się na dziesięć etapów. Pierwszy etap, zarodkowy, trwa przez pierwszy trymestr ciąży. Drugi, płodowy, trwa przez drugi i trzeci trymestr ciąży. Trzeci, noworodkowy, trwa kilka tygodni po porodzie. Czwarty, niemowlęcy, to pierwszy rok życia. Piąty, poniemowlęcy, to drugi i trzeci rok życia. Szósty, etap dzieciństwa, to okres od trzeciego do dziesiątego roku życia. Siódmy, dojrzewania, trwa od dziesiątego do dwudziestego roku życia. Ósmy, dojrzałości, trwa od dwudziestego do pięćdziesiątego roku życia. Dziewiąty, wieku średniego, trwa od pięćdziesiątego do sześćdziesiątego piątego roku życia. Ostatni, dziesiąty etap, którego określamy mianem starości, zaczyna się powyżej sześćdziesięciu pięciu lat.

Na pierwsze trzy lata życia składają się etapy: noworodkowy, niemowlęcy i poniemowlęcy. Czas ten upływa nie tylko pod znakiem dynamicznego rozwoju psychicznego; idzie również w parze ze stopniowym wzrostem. Tak więc matka powinna, po pierwsze, dbać o właściwą dietę i pielęgnację dziecka. Po drugie natomiast, powinna troszczyć się również o jego emocje i intelekt. Warto, aby dziecko czuło się przede wszystkim zdrowe i kochane.

 

Etap noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy

Etap noworodkowy trwa rzez kilka tygodni życia człowieka, mniej więcej przez pierwszy miesiąc po urodzeniu się. Na etapie noworodkowym dziecko przystosowuje się do warunków, które panują poza brzuchem matki, czyli do warunków, w których przyszło mu żyć. W tym czasie utrwala się niezależne od organizmu matczynego krążenie krwi, dziecko uczy się samo oddychać. Co równie ważne, stabilizuje się wówczas temperatura ciała i przemiana materii.

Etap niemowlęcy trwa przez pierwszy okres życia człowieka (jego pełny przebieg, miesiąc po miesiącu, znajdziesz na: https://www.babyboom.pl/dzieci_1_2/rozwoj.html). W tym okresie dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe i sprawniejsze. Wówczas zaczyna raczkować i usamodzielniać się. Rosną mu zęby mleczne.

Etap poniemowlęcy trwa przez drugi i trzeci rok życia człowieka. Na etapie poniemowlęcym dziecko zaczyna pozbywać się tkanki tłuszczowej typowej dla małych dzieci, jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane. Wówczas zaczyna chodzić i mówić. Zdarza się, że niekiedy nawet rysować i pisać. Wyrastają mu wszystkie zęby mleczne.Komentarze