Wychowawcze ABC - skąd czerpać wiedzę o wychowywaniu dzieci?

2017-03-01
Wychowawcze ABC - skąd czerpać wiedzę o wychowywaniu dzieci?

Celem każdego rodzica jest wychowanie dziecka na odpowiedzialnego człowieka, w pełni przygotowanego do dorosłego życia i zdolnego do nawiązywania zdrowych relacji. Jak zyskać taką pewność? Warto sięgać po źródła wiedzy, które mogą okazać się pomocne w procesie wychowania.

Rodzina i znajomi

Korzystanie z porad najbliższych może pomóc, jeśli potraktujemy je z odpowiednią dawką dystansu. Najlepiej przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja w ich rodzinie i na tej podstawie wysnuć wnioski, czy warto kierować się podobnymi wartościami. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie rady od przyjaciół czy rodziców są złe. Warto wziąć je pod uwagę i przeanalizować, na ile sprawdzą się w naszym przypadku – każde dziecko jest przecież inne, a każda rodzinna sytuacja indywidualna.

 

Książki, prasa, telewizja, Internet

Zewnętrzne, obiektywne źródła wiedzy to z pewnością coś, czym warto się zainteresować. Jak jednak znaleźć te najbardziej wartościowe? Wybierając książki o rodzinie i wychowaniu dzieci, zwróćmy uwagę na rok ich wydania, popularność i opinie czytelników. Stawiajmy bardziej na poradniki psychologiczne, niż na pozycje nowych, nieznanych autorów. Oglądając programy telewizyjne, słuchajmy ekspertów i odnośmy ich wypowiedzi do naszej sytuacji. Z pewnością warto zaopatrzyć się w 1-2 tytuły prasowe, poświęcone zdrowiu i wychowaniu dziecka. Bardzo pomocne są również blogi, pisane przez prywatne osoby, które same są rodzicami i opisują swoje doświadczenia wychowawcze. Możemy spróbować przeczytać kilka notek najpopularniejszych blogerów i sprawdzić, czy ich metody oraz rady do nas przemawiają.

 

Pomoc psychologiczna

Jeśli borykamy się z problemem wychowawczym, z którym nie umiemy sobie poradzić, nie bójmy się pójść po pomoc – specjalista z pewnością pomoże nam w rozwikłaniu trudności i nakieruje na właściwą drogę, uwzględniającą dobro dziecka. Możemy udać się do psychologa prywatnie lub skorzystać z pomocy szkolnego specjalisty.

 

Własna intuicja

Zewnętrzne źródła wiedzy nie są jedyną pomocą w wychowaniu – nawet setka przeczytanych poradników nie zagwarantuje nam, że będziemy umieli odpowiednio się zachować w trudnej sytuacji. Dlatego kiedy nie jesteśmy pewni, co robić, zdajmy się na nasze własne przeczucia – w końcu każdy rodzic w głębi duszy wie, co jest dobre dla jego dziecka. A to najważniejsza podstawa wychowania!Komentarze