Jaką pewność daje test ciążowy?

2017-06-28
Jaką pewność daje test ciążowy?

Kiedy kobieta zauważa pierwsze symptomy ciążowe, chce od razu dowiedzieć się, czy jej przypuszczenia są słuszne. Wykonuje wówczas test ciążowy. Jak bardzo jednak możemy polegać na jego wynikach?

Jak to działa?

Pozytywny test ciążowy nie może dać Ci gwarancji tego, że jesteś bądź nie jesteś w ciąży. Zamiast ufać mu stuprocentowo – dowiedz się więcej. Jego wynik zależny jest przede wszystkim od tego, jaki jest poziom hormonu hcg w moczu kobiety. W organizmie pojawia się on jednak co najmniej tydzień po zapłodnieniu, ponieważ jest to hormon wytwarzany przez tkanki zarodka. Odpowiada on za to, by podtrzymać produkcję progesteronu, bardzo ważnego przy utrzymaniu ciąży, oraz za prawidłowy rozwój gruczołów płciowych. Jeżeli zatem użyjemy testu wcześniej, to nie zadziała tak, jak należy, ponieważ hcg nie zostanie wykryty i otrzymamy, prawdopodobnie mijający się z prawdą, wynik negatywny.

 

Wiarygodność testów ciążowych

Jeżeli kobieta będzie respektowała wszelkie zalecenia dotyczące przeprowadzania testu, to prawdopodobieństwo, że da jej on wynik zgodny z prawdą, waha się między 95% a 99%. Zależy to jednak w dużej mierze od "czułości" wybranego testu, podanej zawsze na opakowaniu. Jeżeli jest on bardzo "czuły", to pokaże nawet niskie stężenie hcg; jeśli jednak wybrany został test o większym progu "czułości" – kobieta powinna odczekać dłuższy czas, ponieważ ilość hormonu, na którym opiera się test, rośnie z czasem.

 

Jak używać testu?

Wykonywać się go powinno co najmniej tydzień po możliwym zapłodnieniu. Dla pewności najlepiej odczekać około dwóch bądź trzech tygodni albo zrobić test w terminie spodziewanej miesiączki. Instrukcja dotycząca użycia testu powinna być w każdym opakowaniu. Sposób wykonania testu zależy od jego rodzaju. Najbardziej popularny jest test strumieniowy, na który należy oddawać mocz przez kilka sekund. Oprócz tego na rynku dostępny jest również test paskowy, polegający na zanurzaniu go w czystym pojemniku wypełnionym moczem, a także płytkowy, na który pipetą nanosi się mocz. Każdy z nich jest jednorazowego użytku. Po wykonaniu testu należy odczekać od minuty do pięciu minut, aby poznać wynik.

 

Ważne informacje

Pamiętaj, aby nie używać przeterminowanych testów. W przypadku, kiedy okres się spóźni, a testy wykonywane kilkakrotnie pokazują wynik ujemny, najlepiej skontaktować się z ginekologiem, aby ustalić przyczynę problemu. Zdarzają się również takie sytuacje, że test wychodzi dodatni, natomiast po kilku dniach kolejny test daje wynik negatywny. W takiej sytuacji najprawdopodobniej doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie miał szansy utrzymać się w macicy. Pamiętaj również o tym, że podczas zastrzyków hormonalnych, które dostaje się przy procesie zapłodnienia metodą in vitro, testy mogą dawać fałszywe wyniki. Dzieje się tak dlatego, że przyjmowane hormony są zbliżone do hcg i test pokaże wynik pozytywny nawet w sytuacji, kiedy komórka jajowa nie zostanie zapłodniona.

Test ciążowy powinno się wykonać zawsze wtedy, kiedy ma się podejrzenie, że jest się w ciąży (dowiedz się więcej). Warto jednak potwierdzić bądź wykluczyć to u lekarza poprzez badanie USG. Wynik negatywny również może być przesłanką do wizyty u ginekologa, ponieważ objawy podobne do pierwszych oznak ciąży mogą mieć zupełnie inne źródło.Komentarze