Czy dziecko może korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

2017-07-05
Czy dziecko może korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Wszyscy wiemy, że nawyk dbania o zęby trzeba wdrażać dziecku od najmłodszych lat. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Czy Twój maluch unika mycia zębów?

Co wieczór toczycie wojnę o poprawne szczotkowanie? A może widzisz, że dziecko nie radzi sobie z dokładnym czyszczeniem uzębienia, co owocuje pojawianiem się próchnicy? Jeżeli tak, to warto zastanowić się nad zakupem specjalnej szczoteczki elektrycznej, dedykowanej najmłodszym. Producenci tych urządzeń starają się sprawić, by szczotkowanie stało się przyjemną czynnością i było kojarzone z zabawą.

 

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

Szczotkowanie zębów szczoteczkami elektrycznymi najlepiej jest wprowadzić po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia. Wtedy zęby są odpowiednio dostosowane do korzystania z tych urządzeń. Maluchy w tym wieku lepiej radzą sobie z trzymaniem szczoteczki w dłoni. 

Dlaczego elektryczna szczoteczka do zębów jest dobrym wyborem? Co najważniejsze, sama wykonuje ruchy oczyszczające, dziecko musi więc jedynie włożyć ją do ust. Szczoteczki elektryczne dla dzieci najczęściej same odliczają czas wymagany do oczyszczenia zębów, można więc uniknąć niekończących się zapytań: "ile jeszcze?" podczas szczotkowania. Zamiast tradycyjnej wibracji, funkcjonowanie timera często oparte jest na odtwarzaniu wesołych melodyjek - innych na czas mycia zębów górnych, innych na czas szczotkowania dolnych. Szczoteczki dla dzieci wytrzymują bez ładowania kilka dni, dzięki czemu nawet najmłodsi zapominalscy mogą korzystać z nich bez przeszkód.

Ważną rolę odgrywa także budowa takich szczoteczek. Są one mniejsze niż te przeznaczone dla dorosłych, dzięki czemu łatwiej jest je utrzymać. Rączki są często antypoślizgowe, co sprawia, że znacznie trudniej jest maluchowi uszkodzić urządzenie. Końcówki natomiast cechują się wyjątkowo miękkim włosiem, co zapobiegnie podrażnianiu dziąseł nieostrożnymi ruchami.

Ostatnią kwestią - dla maluchów niewątpliwie najważniejszą - jest wygląd szczoteczki. Rękojeści są różnokolorowe, często ozdobione postaciami z ulubionych bajek. Zachęca to najmłodszych do sięgania po urządzenie dwa razy dziennie.

 

A może zainwestować tylko w końcówkę?

Choć ze względu na wyżej wymienione zalety szczególnie polecany jest zakup szczoteczki dostosowanej do możliwości dziecka, można też dokupić same tylko końcówki. Mini do szczoteczki dla dorosłych. Przydają się one zwłaszcza wtedy, kiedy uczymy dziecko obsługi tego urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie dużej, przeznaczonej dla dorosłych rączki oraz operowanie większą szczoteczką może być dla najmłodszych zbyt skomplikowane i w konsekwencji zniechęcić ich do szczotkowania zębów - dlatego taka opcja polecana jest głównie starszym dzieciom.

Warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną dla swojej pociechy. Nie tylko zapewni ona dokładne oczyszczanie zębów, ale także pozwoli na skojarzenie tej czynności z zabawą, co w przypadku dziecka ma niemałe znaczenie.Komentarze