Jak przygotować dziecko do żłobka?

2017-08-23
Jak przygotować dziecko do żłobka?

Dziecko bardzo szybko się rozwija i gdy kończy roczek, zazwyczaj zaczyna chodzić i pragnie poznawać świat. Można to bardzo dobrze wykorzystać: zaprowadzić go do żłobka. Nieraz jest to sytuacja wymuszona pewnymi zdarzeniami w życiu rodziców, na przykład powrotem do pracy.

Nie trzeba się tego bać, należy tylko dobrze przygotować dziecko na pójście do żłobka.

 

Jaki powinien być pierwszy krok?

Przede wszystkim należy zacząć przygotowywać dziecko do zmian i poszukać odpowiedniej placówki. Warto rozejrzeć się po okolicy za żłobkiem, w którym panuje miła, rodzinna atmosfera, gdzie w grupie nie ma za dużo dzieci, a rotacja opiekunek nie jest duża.

W wybranym żłobku dobrze jest zapoznać się z systemem dnia, jaki tam panuje. Następnie rodzice powinni poznać panie opiekunki i zapoznać się z ich metodami wychowawczymi. Ważny jest także styl, w jakim jest urządzone przedszkole. Pomieszczenie powinno być spokojne i przyjazne dla dzieci.

 

Jak przygotować dziecko?

Początkowo warto je zostawiać pod opieką kogoś innego niż rodzic. Wyjść na godzinkę-dwie i obiecać, że wrócimy właśnie po tym czasie. Zacznie się ono przyzwyczajać do obecności innych osób i nieobecności rodziców.  Obowiązkowo powinno się w domu wprowadzić taki tryb dnia, jaki panuje w żłobku.

Następnym krokiem może być pójście z dzieckiem na plac zabaw, który znajduje się przy żłobku: niech już tam się bawi i zapoznaje z dziećmi. W obecności mamy lub taty łatwiej będzie mu wejść w nowe towarzystwo.

 

Nauka przed pójściem do żłobka

Zanim dziecko będzie uczęszczało do takiej placówki, należy nauczyć je posługiwać się przynajmniej łyżką. Niech powoli uczy się samodzielnie jeść. W żłobku nie zawsze otrzyma natychmiastową pomoc.

 

Pierwsze dni w nowym świecie

Przyzwyczajanie się do nowego miejsca powinno przebiegać gładko i bez nadmiaru emocji. Dobrze jest poprosić o towarzyszenia dziecku przez pierwsze kilka dni, aby mogło ono spokojnie zaakceptować nowe środowisko i otoczenie.

Następnym krokiem będzie odprowadzenie dziecka, aby zostało ono w żłobku samo przez 2-3 godziny. Rodzic powinien przekazywać dziecku pozytywne emocje, zapewnić, że za kilka godzin wróci i nie okłamywać go w tej kwestii. Na pożegnanie wystarczy pocałować malucha w czółko, pomachać ręką, uśmiechnąć się i wyjść. Zbyt długie pożegnania nie będą dobrym pomysłem.

Każdego kolejnego dnia należy wydłużać czas dziecka w przedszkolu, a także zapytać opiekunkę, jak ono reaguje na nową sytuację. Gdy  dojdzie się do pełnego wymiaru godzin, dziecko zapewne będzie jeszcze emocjonalnie reagowało na pożegnania, lecz nie należy się tym przejmować. Może to trwać nawet do dwóch miesięcy, po tym czasie wszystko powinno być już dobrze.Komentarze