Kiedy zacząć uczyć dziecko języka angielskiego?

2017-08-23
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka angielskiego?

Kilkulatki wszystko robią bardzo szybko - biegają, skaczą, mówią i wymyślają nowe zabawy. Równie szybko przyswajają nowe informacje i wiedzę, dlatego też warto to wykorzystać i zacząć uczyć ich języka angielskiego.

Kiedy zacząć?

Nie ma oczywiście dokładnej granicy, ale najlepiej jest zacząć wtedy, gdy dziecko ma 4-5 lat. Wtedy już swobodnie posługuje się językiem ojczystym, może więc zacząć osłuchiwać się z językiem obcym (pozwoli to na rozróżnianie akcentów). Wprowadzanie malucha w świat języka angielskiego warto zacząć małymi krokami. Najpierw samemu mówić do niego po angielsku, a także, oglądając książki, wskazywać mu konkretne rzeczy i mówić, jak nazywają się w obcym języku. Dobrym pomysłem jest także czytanie lub oglądanie bajek po angielsku. Dziecko zacznie kojarzyć widziane obrazki lub to, co dzieje się na ekranie, z konkretnymi słowami, a nawet frazami. Należy pamiętać, by zaczynać powoli i nic nie robić na siłę, by nie zniechęcić kilkulatka - na początku powinna być to dla niego zabawa.

 

Kolejne kroki

Ważne jest, by zapewniać dziecku zróżnicowane formy nauki. Nauka języka angielskiego może być miłą formą spędzania czasu. W Internecie jest wiele anglojęzycznych piosenek, gier i bajek. Warto też skupiać się na kolorowych książeczkach i czasopismach dla najmłodszych, które dotyczą języka angielskiego. Rodzice (i nauczyciele przedszkolni) muszą pamiętać o tym, by dobierać pomoce naukowe odpowiednie dla małego dziecka, oraz o tym, by cieszyć się nawet z najmniejszych jego postępów i sukcesów. W początkowej nauce języka chodzi o to, by dać dziecku możliwość nauki, ale i pewną swobodę - i cały czas obserwować jego reakcje. Jeżeli kilkulatek jest zadowolony, to po pewnym czasie można zapisać go na angielski dla dzieci w dobrej szkole językowej.  Kiedy dziecko ma mniej więcej osiem lat i biegle posługuje się językiem ojczystym, opanowanie angielskiego nie powinno mu już sprawiać większych trudności.Komentarze