Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

2017-08-25
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

Rozwijamy się przez całe życie – od poczęcia do śmierci – ale jednak w początkowej części życia rozwój przebiega najprężniej. Następują wówczas tak zwane skoki rozwojowe. Dowiedzmy się, przez jakie etapy rozwojowe przechodzi każdy z nas.

Etapy rozwojowe

Nauka wyróżnia kilka etapów rozwoju: zarodkowy, płodowy, noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, dziecięcy, pokwitania, dojrzałości, przekwitania i starości.

  • Zarodkowy trwa od poczęcia do końca pierwszego trymestru ciąży.
  • Płodowy - od drugiego trymestru ciąży do porodu.
  • Noworodkowy - przez kilka pierwszych tygodni życia, mniej więcej przez miesiąc.
  • Niemowlęcy - przez pierwszy rok życia.
  • Poniemowlęcy - przez drugi i trzeci rok życia.
  • Dziecięcy - od czwartego roku życia do okresu dojrzewania.
  • Pokwitania trwa mniej więcej od dziesiątego do dwudziestego roku życia.
  • Dojrzałości lub dorosłości - od dwudziestego do sześćdziesiątego roku życia.
  • Etap przekwitania przypada mniej więcej na pięćdziesiąty rok życia.
  • Etap starości zaczyna się po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia.

 

Pierwszy rok życia

Skoki rozwojowe w 1 r. ż. pojawiają się najczęściej. W kolejnych latach życia występują one również, ale z o wiele mniejszą częstotliwością. Skok rozwojowy to czas, gdy dziecko nagle uczy się pewnych nowych rzeczy. Nie wszystkie dzieci przechodzą jednakowo skoki rozwojowe. Skok rozwojowy poznaje się u dziecka po tym, że nagle pogodny i uśmiechnięty malec staje się marudny i płaczący. Niekiedy odnosi się wrażenie, że dziecko w tym czasie cofa się w rozwoju, ale to jedynie pozory. Za sprawą skoków rozwojowych dziecko staje się coraz bardziej przystosowane do życia w otaczającym go świecie.

 

Skoki rozwojowe

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się w pierwszych pięciu tygodniach życia i polega na kształtowaniu wrażeń. Dziecko patrzy i słucha uważniej, coraz więcej się uśmiecha i płacze prawdziwymi łzami, jest bardziej uważne i pobudzone, a jego zmysły stają się wrażliwsze niż dotychczas. Kolejny skok rozwojowy następuje w pierwszych miesiącach życia (ok. 7-9 tygodni). Dziecko w tym czasie zaczyna rozróżniać dźwięki, zapachy i smaki. Dotyka i trzyma rzeczy, gdyż uświadamia sobie, że dłonie należą do niego, kopie nogami i macha rękoma, podnosi głowę, przygląda się i przysłuchuje. Trzeci skok rozwojowy dokonuje się w pierwszej połowie roku życia (11-12 tygodni) i polega na kształtowaniu niuansów. Maluch w tym czasie uczy się rozróżniać ton głosu czy zmieniać swoje zachowania. Dziecko przekręca się, szuka bliskich osób, reaguje na swoje imię, wydaje dźwięki. Następny skok rozwojowy następuje w drugiej połowie roku życia (14-19 tygodni), wtedy dziecko uczy się wiązać poszczególne wydarzenia w całość, tworzy z nich spójne kontinuum. Dziecko zaczyna raczkować, siadać, pokazuje, co mu się podoba, a co nie, wyciąga rękę po zabawkę, potrafi wchodzić w relacje z innymi osobami.Komentarze