Obniżona płodność u mężczyzn – żylaki jąder i nie tylko

2017-10-20
Obniżona płodność u mężczyzn – żylaki jąder i nie tylko

Żylaki jąder, nazywane fachowo żylakami powrózka nasiennego, są bardzo często przyczyną problemów z płodnością.

Przyczyny męskiej niepłodności

Męska niepłodność polega na tym, że w spermie znajdują się mało ruchliwe plemniki albo nie występują one wcale lub jest ich mało. Wpływa na to przede wszystkim przegrzanie jąder. Plemniki, aby przetrwać, potrzebują temperatury niższej niż 36,6 stopni Celsjusza. Jeśli nosimy za ciasną bieliznę, zbyt przyległe ubrania, spędzamy wiele czasu na siedząco albo zbyt często przebywamy w saunie czy w gorącym pomieszczeniu, może dojść do przegrzania jąder. Wtedy plemniki giną.

 

Żylaki jako zwyrodnienia żył

Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna, to dość popularne schorzenie. Żyłami krew płynie do serca, jednak jeśli zastawki żylne niewłaściwie się otwierają i zamykają, krew, zamiast płynąć do przodu, płynie do tyłu. Rzutuje to na wzrost ciśnienia krwi w żyłach i ich poszerzenie. Te zwyrodnienia żył dotyczą głównie nóg, niekiedy rąk, ale i jąder.

 

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder, czyli żylaki powrózka nasiennego, tworzą się głównie u mężczyzn wysokich i prowadzących siedzący tryb życia. Żyła w lewym jądrze to jedna z najdłuższych żył w organizmie, a że jest ona bardzo poskręcana, bo ma zmieścić się w bardzo małym organie, to gdy dochodzi do przegrzania lub obciążania jąder, żyła zostaje narażona na zwyrodnienie. Sytuacji nie ułatwia fakt, że krew z żyły jądrowej wpływa do żyły nerkowej pod niefortunnym kątem prostym. Sygnały wskazujące na żylaki powrózka nasiennego to obrzęk i zaczerwienienie jądra oraz tępy i kłujący ból. Ból zazwyczaj zlokalizowany jest w lewym jądrze; jeśli zaś w prawym, to przyczyna może okazać się poważniejsza, może to być np. guz jądra. Żylaki powrózka nasiennego da się wyczuć jako zwinięty guzek w górnej partii jądra. W skrajnych przypadkach należy przeprowadzić operację.

 

Płodność a żylaki jąder

Żylaki powrózka nasiennego powodują, że w jądrach znajduje się więcej krwi, a krew ogrzewa, więc rzutuje to na podwyższoną temperaturę organu. Ocieplenie jąder wpływa rzecz jasna niekorzystnie na plemniki. Dlatego każdy mężczyzna, który pragnie począć syna lub córkę, powinien zadbać o komfort swoich narządów rodnych.

Artykuły na temat płodności znajdziesz na Babyboom.pl.Komentarze