Jak wybrać szczoteczkę do zębów dla dziecka?

2017-11-03
Jak wybrać szczoteczkę do zębów dla dziecka?

O stan zębów naszego dziecka należy dbać już od pierwszych miesięcy jego życia. Po pojawieniu się pierwszych mleczaków niezbędny będzie zakup szczoteczki. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym typom szczoteczek i odpowiemy na pytanie, jak dbać o higienę jamy ustnej.

Pierwszą szczoteczkę do zębów dla dziecka należy zakupić najpóźniej, gdy pojawią się pierwsze ząbki (czyli zazwyczaj pomiędzy 3 a 7 miesiącem życia). Zabiegi higieniczne polegające na przecieraniu dziąseł gazikiem powinny z chwilą wyrżnięcia się mleczaka pójść w odstawkę na rzecz szczotkowania. Powstaje jednak pytanie: jaką szczoteczkę wybrać, by nie wyrządzić szkód w delikatnej jamie ustnej dziecka? Oto nasz przegląd najlepszych szczoteczek do zębów dla maluchów!

 

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej dziecka jeszcze przed ząbkowaniem?

Dbanie o higienę jamy ustnej jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka może przynieść wiele korzyści. Przecieranie dziąseł gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku usunie z ust dziecka resztki pokarmów, dzięki czemu uchroni je przed rozwojem bakterii oraz powstawaniem pleśniawek. Ponadto dzięki wykonywaniu takich zabiegów dziecko od pierwszych miesięcy życia przyzwyczaja się do tego, że spożywanie pokarmów należy łączyć z oczyszczaniem jamy ustnej. W chwili, gdy rozpoczyna się ząbkowanie, a dziąsła stają się bolesne i rozpulchnione - takie przemywanie, połączone z masażem, może przynieść dziecku ulgę.

 

W trakcie ząbkowania

Gdy dziecko ząbkuje, trzeba już zainwestować w szczoteczkę do zębów. Nie powinien to być jednak klasyczny przyrząd, a specjalna silikonowa nakładka na palec rodzica. Oczyścimy nią pierwsze ząbki malucha i będziemy chronić je przed próchnicą, ale także rozmasujemy bolące dziąsła. Nakładka silikonowa jest wykonana z takich materiałów, które nie podrażniają jamy ustnej.

 

Pierwsza "prawdziwa" szczoteczka

Kiedy po pewnym czasie dziąsła dziecka przestaną boleć, a ono samo wyrazi zainteresowanie oczyszczaniem zębów tak, jak robią to rodzice, można zmienić silikonową nakładkę na palec na klasyczną manualną szczoteczkę do zębów w wersji dla dzieci. To czas, by uczyć malucha tego, jak korzystać ze szczoteczki, jednocześnie pomagając mu i bacznie obserwując, czy posługuje się nią w odpowiedni sposób. Na temat różnych rodzajów szczoteczek do zębów można poczytać na stronie: http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/odpowiednia-szczoteczka-elektryczna-dla-dzieci-jaka-wybrac/ Czas spędzony wspólnie z rodzicami w łazience zaowocuje skojarzeniem mycia zębów z przyjemną, zabawną czynnością.

Wybierając szczoteczkę do zębów dla malucha, musimy zwrócić uwagę na:

  • wielkość rękojeści, która musi być dopasowana do możliwości dziecka,
  • rączkę, która powinna być wykonana z antypoślizgowego materiału,
  • szyjkę, która powinna wyginać się pod naciskiem,
  • niewielką końcówkę, którą dziecko bez problemu zmieści w jamie ustnej,
  • gumową ochronę końcówki, która zapobiegnie ewentualnemu obiciu ząbków,
  • supermiękkie włosie,
  • oznaczenie przedziału wiekowego przez producenta,
  • to, by nasze dziecko polubiło swoją szczoteczkę. Na rynku możemy znaleźć modele w różnych kolorach, z bohaterami z bajek, z wbudowaną grzechotką, świecące, z załączoną klepsydrą itd.

Pamiętaj, że szczoteczkę do zębów należy regularnie wymieniać - minimum raz na trzy miesiące!

Dbanie o higienę jamy ustnej od pierwszych miesięcy życia zaowocuje z pewnością zdrowymi zębami w przyszłości. Jeśli pokażemy, że szczotkowanie może być dobrą zabawą, zachęcimy nawet największego leniuszka do systematycznego mycia zębów.Komentarze