Jak ułatwić dziecku zasypianie?

2015-05-12
Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Problemy ze snem to coraz częściej spotykana przypadłość charakterystyczna dla naszych niespokojnych i nerwowych czasów. Co gorsza, kłopoty tego rodzaju zaczynają dotykać także młodzież, a nawet całkiem małe dzieci.

Zdrowy i odpowiednio długi sen to podstawa naszego zdrowia, a jeśli chodzi o dziecko, element absolutnie niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju. Dlatego w żadnym wypadku nie można tego lekceważyć i dopuszczać do niewysypiania się malucha.

Jest kilka czynników decydujących o prawidłowym zasypianiu oraz odpowiednio długim i regenerującym śnie, niezbędnym dla dziecka. Przede wszystkim miejsce – nie pozwalajmy dziecku spać gdziekolwiek, na kanapie w salonie, w foteliku samochodowym, na leżaczku. Miejscem odpowiednim do spania jest wyłącznie łóżeczko, do którego, jako jedynego miejsca na sen, powinniśmy przyzwyczajać malucha od początku.

Po drugie - czas. Każde  dziecko ma wrodzoną potrzebę życiowego rytmu, to jest wykonywania określonych czynności niezmiennie o tej samej porze. Jedzenie, spanie, zabawa, wszystko to powinno być podporządkowane stałemu rytmowi. Tylko w ten sposób możemy zapewnić maluchowi nie tylko harmonijny rozwój, ale i dać mu poczucie bezpieczeństwa płynącego ze stabilności i przewidywalności świata, który jest mu przecież jeszcze nieznany. Zatem żelazną zasadą powinno być kładzenie dziecka spać zawsze o tej samej porze. Nie można w tej kwestii pozwalać sobie na jakiekolwiek odstępstwa, gdyż nasza pociecha natychmiast to wykorzysta, przy najbliższej okazji próbując negocjować porę pójścia do łóżka.

Kolejna bardzo ważna kwestia to odpowiednie przygotowanie do snu. Trudno się dziwić, że dziecko nie może zasnąć, jeśli bezpośrednio przed położeniem się oglądało emocjonującą kreskówkę lub bawiło się z tatą w chowanego czy grało w piłkę. Na co najmniej dwie godziny przed spaniem powinno się malucha stopniowo wyciszać, bowiem nawet dorosłemu ciężko byłoby zasnąć tuż po zajęciach pełnych emocji, a cóż dopiero dziecku. Wieczorem stały rytm i związany z kładzeniem się spać rytuał powinien być bezwzględnie przestrzegany. Spokojna zabawa, kąpiel, przeczytana lub opowiedziana bajka już w łóżeczku to najlepszy sposób na zasypianie.Komentarze