Bezstresowe wychowanie dzieci - czy to dobry pomysł?

2018-04-25
Bezstresowe wychowanie dzieci - czy to dobry pomysł?

Bezstresowe wychowanie to jeden ze sposobów wdrażania dziecka w życie. Czy jest to system eliminujący kary i zasady? Przekonaj się, czym tak naprawdę jest bezstresowe wychowanie.

Bezstresowe wychowanie dzieci - geneza

Metoda bezstresowego wychowania, zwana „permissive parenting”, powstała w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a do Polski dotarła w latach 90. Jej prekursorem był Benjamin Stock, amerykański pediatra, autor podręczników o wychowaniu dzieci. Podkreślał on potrzebę kierowania się emocjami i opiniami dziecka. Ciekawostką jest fakt, że naukowiec przed swoja śmiercią wycofał się ze swojej koncepcji.

 

Zalety bezstresowego wychowania

Wbrew powszechnym przekonaniom bezstresowe wychowanie dziecka nie oznacza całkowitego poddania się mu. Ten sposób wychowania powinien opierać się na cierpliwym dążeniu do zrozumienia pociechy i kierowania się jego uczuciami. Głównym narzędziem pracy wychowawczej ma być zatem rozmowa i tłumaczenie granic.

 

Dziecko świadome swoich potrzeb

Ogromną zaletą bezstresowego wychowania jest zatem nauka rozmawiania o własnych problemach i uczuciach. Metoda ta sprawia, że wychowankowie w późniejszych stadiach rozwoju kładą nacisk na zadowolenie siebie. Dziecko będzie potrafiło określić swoje cele i dążyć do ich realizacji.

 

Nauka samodzielnego podejmowania decyzji

Model bezstresowego wychowania to również nauka podejmowania decyzji. Rodzice, pozwalając dziecku na samodzielne określanie własnych potrzeb, kreują w nim potrzebę samodzielności. Dzięki temu w przyszłości wychowanek nie będzie borykał się z problemem niezdecydowania.

 

Wady bezstresowego wychowania

Wydaje się, że tak pozytywne zalety bezstresowego wychowania złagodzą jego negatywy. Jednakże wad jest chyba zdecydowanie więcej. Przede wszystkim prawidłowe wprowadzenie tej metody wymaga od opiekuna dużej cierpliwości i wiele czasu, poświęcanego na rozmowy z podopiecznym. W przeciwnym razie metoda ta może nie przynieść zadowalających rezultatów.

 

Wyeliminowanie stresu z życia dziecka

Rodzice, wybierając bezstresowe wychowanie jako wiodącą metodę w relacjach z dzieckiem, kierują się chęcią wyeliminowania stresu z życia swoich pociech. To właśnie dlatego próbują za wszelką cenę im dogodzić i zapewnić wszystko, czego sobie zażyczą. Nie przynosi to jednak oczekiwanego skutku. Stres w życiu każdego człowieka jest nieunikniony, wystarczy jedynie odpowiednio sobie z nim radzić.

 

Chęć zapewnienia dziecku bezpieczeństwa

Kolejnym powodem, dla którego rodzice decydują się na bezstresowe wychowanie, jest chęć zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. W tym celu starają się wyeliminować wszelkie przeszkody, jakie mogą zagrozić zadowoleniu wychowanka - od zabawek, które leżą na jego drodze, po kary i zakazy. Dziecko nabiera wtedy przeświadczenia, że wszystko mu wolno, i zaczyna manipulować własnymi opiekunami. Co więcej, negatywny skutek zaostrzy się w konfrontacji malucha z rzeczywistością. Przykładowo, twarde zasady panujące w szkole będą mu całkowicie obce, więc zacznie się przeciw nim buntować.

 

Opinie na temat bezstresowego wychowania

Więcej jest opinii negatywnych na temat bezstresowego wychowania. Zauważa się, że wychowane w ten sposób osoby nie wykazują należytego posłuszeństwa przełożonym i autorytetom. W życiu kierują się przede wszystkim egocentryzmem i nie potrafią radzić sobie ze stresem. Po wyjściu z rodzinnego domu często negatywnie opisują rzeczywistość, która nagle przestaje być zgodna z oczekiwaniami.

Bezstresowe wychowanie  ma zatem zarówno zalety, jak i wady, jednak osiągnięcie tych pozytywnych efektów wymaga od opiekunów poświęcenia dziecku wiele uwagi oraz umiejętności tłumaczenia reguł, a nie tylko ich egzekwowania. Coraz częściej spotkać się można z negatywnymi opiniami na temat tej metody wychowania, wycofał się z niej nawet jej twórca.Komentarze