Seks po narodzinach dziecka

2019-04-15
Seks po narodzinach dziecka

Czy seks po narodzinach pierwszego dziecka się zmienia? Czy słuszne są obawy rodziców związane z całokształtem życia erotycznego po porodzie?

Seks jest jednym z bardzo istotnych aspektów związku. Dlatego wszelkie trudności w tej sferze mogą mieć mniejszy bądź większy wpływ na całokształt relacji. Najbardziej problematyczny jest okres ciąży oraz następujący po nim spadek energii seksualnej u kobiet.

 

Seks po porodzie

Zanim ciało kobiety wróci do stanu poprzedzającego ciążę i poród, musi minąć trochę czasu. Jest to trudny okres dla obojga partnerów, ponieważ wymusza abstynencję seksualną i stanowi wyzwanie dla ich przyszłego pożycia. W centrum uwagi znajduje się wtedy dziecko i jego potrzeby. Już sama opieka nad nim jest tak angażująca, że nawet gdyby nie naturalne fizyczne następstwa porodu, świeżo upieczona mama i tak mogłaby nie znaleźć w sobie energii na łóżkowe igraszki.

 

Czy można rozpocząć aktywność seksualną po połogu?

Teoretycznie można, ale trzeba się liczyć z tym, że kobieta przez pewien czas po porodzie może nie mieć ochoty na seks. Niechęć ta uwarunkowana jest takimi przyczynami jak zmiany hormonalne w organizmie, niezadowolenie z własnego wyglądu, wzmożona wrażliwość stref intymnych na dotyk (spowodowana między innymi brakiem menstruacji, przyczyniającym się do wysuszenia pochwy), jak również prozaiczne zmęczenie wynikające z opieki nad dzieckiem. Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu obniżają jakość życia seksualnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to stan przejściowy.

 Komentarze