Jakie książki kupować dzieciom?

2019-04-15
Jakie książki kupować dzieciom?

Od najmłodszych lat warto przyzwyczajać swoje pociechy do obcowania z książką. Czas spędzony z dzieckiem na czytaniu nigdy nie jest czasem straconym.

Im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać dziecko do czytania, tym lepiej. Z lektury wyniesie ono nieporównanie większy pożytek niż z oglądania telewizji czy grania na smartfonie. Warto zaopatrywać regularnie domową biblioteczkę w coraz to nowe pozycje. Ale jakie książki będą dla dziecka najbardziej odpowiednie? Co przykuje jego uwagę i zachęci do eksplorowania świata literatury?

 

Jak kupować?

W każdej dobrze zaopatrzonej księgarni można znaleźć dział z książkami dla najmłodszych. Nie wybieraj jednak pierwszej pozycji z brzegu. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na to, czy książka napisana jest przystępnym, zrozumiałym językiem, czy tłumaczenie jest solidne, czy ilustracje nie sugerują treści, przed którymi chcielibyśmy chronić swoją pociechę itd. Niebagatelne znaczenie ma też oprawa – w rękach najmłodszych czytelników książki są najmniej bezpieczne. Słusznym wyborem będą wydania w twardej, tekturowej oprawie, mniej podatne na zniszczenie.

 

Za górami, za lasami...

Dzieci kochają opowieści. Nie pozbawiajmy ich przyjemności zapoznawania się z klasycznymi narracjami dziecięcymi poprzez kupowanie bryków, które niejednokrotnie zniekształcają oryginalną historię. Np. opowieść o Kopciuszku od czasu swojego pierwszego wydania doczekała się tylu nieudolnych imitacji, że łatwo natknąć się w księgarni na jedną z nich. Poza tym warto zwracać uwagę na treść historii - dobrze jest choć pobieżnie zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania dana opowieść.

 

Im więcej ilustracji, tym lepiej

Do dzieci bardziej przemawiają obrazki niż słowa, dlatego przy wyborze pozycji do domowej biblioteczki należy zwrócić również uwagę na obfitość i jakość ilustracji znajdujących się w książce. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszą się książeczki kolorowe, wydane na dobrej jakości papierze.

 Komentarze