Ospa wietrzna: przyczyny i objawy

2019-04-15
Ospa wietrzna: przyczyny i objawy

Ospa wietrzna zawdzięcza swoją nazwę niezwykle zaraźliwemu wirusowi, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową i może zostać przeniesiony przez wiatr na znaczne odległości. Jak leczyć tę przypadłość i czy jest ona groźna?

Ospę wietrzną wywołuje wirus VZV (Varicella Zoster Virus) – jeden z najbardziej zaraźliwych wirusów, jakie istnieją. Czas wylęgania się choroby może obejmować nawet 2-3 tygodnie. W początkowym okresie namnażania się wirusa w organizmie nie pojawiają się na ogół żadne objawy. Nie jest to groźna choroba, zwykle ma łagodny przebieg. Dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Groźne mogą być jedynie powikłania pochorobowe, zwłaszcza u najmłodszych.

 

Ospa wietrzna: objawy

Pierwsze wyraźne objawy choroby, które wskazywałyby na ospę, pojawiają się po 2-3 tygodniach od momentu, w którym doszło do zarażenia. Poprzedzają je symptomy mniej charakterystyczne, takie jak podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, bóle mięśni, katar czy „łamanie w kościach”. Dopiero później pojawia się wysypka, rozprzestrzeniająca się najpierw w okolicach tułowia, a następnie na twarzy. Często idzie ona w parze z uciążliwym świądem. Pokrywające ciało krosty mają czerwone zabarwienie, a z czasem przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które pękają i zasychają. W rzadkich przypadkach daje się dostrzec charakterystyczne krosty również w strefach intymnych, błonach śluzowych i na głowie.

 

Czy można ustrzec dziecko przed zarażeniem?

Wirus VZV bardzo łatwo się rozprzestrzenia, dlatego trudno ustrzec dziecko przed zarażeniem. W dużych skupiskach ospą wietrzną może się zarazić aż 80% dzieci. Największe ryzyko zarażenia powstaje przy kontakcie z płynem surowiczym wypełniającym pęcherzyki na skórze. Ospa utrzymuje się na ogół od 7 do 10 dni, a strupy powstałe w miejscu pęcherzyków mogą się goić nawet przez 3 tygodnie. Niektórzy ludzie przez całe życie noszą blizny po ospie, choć nie zawsze choroba ta pozostawia na ciele trwałe ślady.

 

Jak się leczy ospę?

Ospy się nie leczy, można jedynie stosować preparaty łagodzące uciążliwe objawy. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Gorączkę i ból głowy zwalcza się paracetamolem (inne leki, takie jak np. ibuprofen czy aspiryna, zaostrzają zwykle objawy). W niektórych przypadkach zaleca się stosować preparaty przeciwwirusowe, które łagodzą przebieg choroby.Komentarze