Wpływ antykoncepcji hormonalnej na przyszłą ciążę

2019-04-15
Wpływ antykoncepcji hormonalnej na przyszłą ciążę

Czy długotrwałe stosowanie hormonalnej antykoncepcji doustnej ma wpływ na późniejszą ciążę? A może obawy z tym związane są nieuzasadnione? Poniżej rozstrzygamy wszelkie wątpliwości.

Tabletki antykoncepcyjne są powszechnie stosowane na całym świecie. Ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona badaniami naukowymi. Wiele par, mając do dyspozycji tę formę antykoncepcji, rezygnuje z prezerwatyw. Ale czy tabletki antykoncepcyjne powodują jakieś skutki uboczne? Czy przyjmowanie ich w dużych ilościach nie odbije się ujemnie na zdrowiu przyszłego płodu?

 

Czy antykoncepcja hormonalna obniża płodność?

W obliczu wyżej postawionych pytań warto powołać się na raport opublikowany w prestiżowym czasopiśmie „Contraception and Reproductive Medicine”. Zawiera on wiele mówiące dane o 22 badaniach przeprowadzonych na liczbie 14 884 kobiet, które starały się zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. 83,1% ankietowanych pań zaszło w ciążę w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Nie zaobserwowano żadnej zależności między czasem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych a płodnością. Dostępne obecnie w aptekach środki antykoncepcyjne zawierają nieduże ilości hormonów, dlatego nie wywierają one negatywnego wpływu ani na funkcjonowanie kobiecego organizmu, ani na późniejszy płód.

 

Po jakim czasie można starać się o dziecko?

Dostępne na rynku preparaty antykoncepcyjne różnią się od siebie stężeniem hormonów oraz składem. Część z nich zostawia ślady w organizmie kobiety na dłuższy, część zaś na krótszy okres (uzależnione jest to od częstotliwości przyjmowania tabletek oraz od ich zawartości). Preparaty o większym stężeniu hormonów mogą nieco opóźnić moment zajścia w ciążę. Na ogół jednak można się starać o dziecko już w pierwszym cyklu po ich odstawieniu. Jeśli przez pierwsze tygodnie starania te nie przynoszą skutku, nie jest to powód do obaw! Działanie preparatów antykoncepcyjnych bywa rozciągnięte w czasie. Ale bez względu na rodzaj antykoncepcji hormonalnej po roku od odstawienia tabletek w organizmie kobiety nie ma już żadnych śladów po zażywanych preparatach.

 

Podsumowując, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie wywiera zauważalnego wpływu na płodność u kobiety. Jest to bezpieczna i powszechnie dostępna forma antykoncepcji, która nie powoduje nieodwracalnych skutków w kobiecym organizmie.

 Komentarze