Najczęstsze dolegliwości u kobiet w ciąży

2019-05-29
Najczęstsze dolegliwości u kobiet w ciąży

Okres ciąży obfituje w wiele niespodzianek. Kobiecy organizm reaguje bardzo różnie na dokonujące się w nim procesy, może radzić sobie lepiej lub gorzej, w zależności od wielu zmiennych.

W czasie ciąży kobiecy organizm dostosowuje się do potrzeb ewoluującego płodu, co pociąga za sobą szereg typowych dolegliwości. Można im na różne sposoby przeciwdziałać, ale trzeba też się z nimi oswoić, ponieważ mają tendencję do nawracania. Bardzo ważne jest to, aby nie pomylić typowo ciążowych dolegliwości, które są niegroźne i przemijają, z alarmującymi symptomami, wskazującymi na nieprawidłowości w rozwoju płodu lub różnego rodzaju choroby.

 

Dolegliwości żołądkowe

Najczęstsze i najbardziej dokuczliwe są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Mowa tu o nudnościach, wymiotach, ślinotokach i zgagach. Objawy te występują u 60% ciężarnych kobiet między 4 a 14 tygodniem, nasilają się w pierwszej połowie dnia. Niektóre produkty spożywcze bardziej niż inne mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe. W tym okresie lekarze zalecają jeść posiłki lekkostrawne, niezbyt obfite, od 5 do 6 razy dziennie. Przed wstaniem z łóżka można pozwolić sobie na niezbyt kaloryczną przekąskę, np. herbatnik. Sprawdzonym sposobem na mdłości są też herbatki ziołowe: melisa, mięta, rumianek czy lawenda. Gorące napary z ziół rozkurczają żołądek, odprężają i wpływają korzystnie na procesy trawienne. Przy częstych i obfitych wymiotach należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one doprowadzić do odwodnienia organizmu lub zaburzeń elektrolitowych, które wywrą ujemny wpływ na rozwój płodu.

 

Obrzęki

Obrzęki pojawiają się na skórze w ostatnim okresie ciąży, zwłaszcza na dłoniach i stopach. To skutek nadmiernego zatrzymywania wody w tkankach, podobnie jak zwiększona waga. Magazynowana w tkankach ciecz chroni przed utratą płynów podczas porodu. Po narodzinach dziecka część wody nagromadzonej w organizmie wchłaniają naczynia krwionośne, pozostałą zaś część wydalają nerki. Aby pozbyć się obrzęków, należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących codziennej diety.

 

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa spowodowane są zwiększoną wagą ciała i całościową zmianą sylwetki. Kręgosłup piersiowy i lędźwiowy z upływem kolejnych trymestrów coraz bardziej się wygina, na co mięśnie reagują wzmożonym napięciem, uciskając nerwy. Inną przyczyną bólów są ruchy płodu – jeśli dziecko przesuwa się w stronę miednicy, naciska znajdujące się w tym obszarze kości oraz nerw kulszowy.

 

Powyżej opisaliśmy tylko niektóre spośród wielu ciążowych dolegliwości. Są to jednak objawy najczęstsze i najbardziej dokuczliwe. Więcej informacji na temat problemów zdrowotnych towarzyszących ciąży znajdziecie w innych naszych artykułach.

 Komentarze