Ciąża po 30 – jeszcze nie jest za późno!

2019-05-29
Ciąża po 30 – jeszcze nie jest za późno!

Wokół tematu późnego macierzyństwa narosło wiele mitów. Błędne przekonania mogą wywoływać lęk przed zajściem w ciążę u kobiet, które chciałyby się zdecydować na dziecko po 30 roku życia. Warto więc wiedzieć, co jest prawdą, a co mitem.

W dzisiejszych czasach coraz więcej par odkłada w czasie decyzję o spłodzeniu potomka. Nie zawsze jest to związane z obawami przed rodzicielstwem. W grę mogą wchodzić również absorbująca praca zawodowa, trudności ze znalezieniem odpowiedniego lokum, niesprzyjająca sytuacja materialna. Nic dziwnego, że pary najpierw dążą do stabilizacji finansowej, a dopiero w dalszej kolejności postanawiają zostać rodzicami. Jesteśmy jednak zewsząd bombardowani ostrzeżeniami przed późnym macierzyństwem. Czy jest się czego bać po ukończeniu 30 roku życia?

 

Ciąża po 30

By uściślić popularne przekonania o późnym macierzyństwie, należałoby powiedzieć, że ewentualne trudności z zajściem w ciążę mogą się pojawić po 35 roku życia, nie po 30. Między 30 a 35 rokiem życia płodność u kobiety znacznie się obniża, ale nie na tyle, by brać w rachubę ryzyko problemów z zapłodnieniem. Z całościowego punktu widzenia trzydzieści lat to najbardziej odpowiedni wiek na zajście w ciążę. Kobieta w tym wieku jest już na tyle dojrzała, by odpowiedzialnie podejść do swojego macierzyństwa, a jednocześnie na tyle rozwinięta pod względem fizycznym, że nie zachodzi ryzyko niebezpiecznych powikłań podczas porodu. Pod warunkiem oczywiście, że przyszła mama dba o siebie: zdrowo się odżywia, podejmuje regularną aktywność fizyczną i wykonuje badania.

 

Co wpływa na rozwój płodu?

Kobiety ciężarne trafiają do ginekologa na ogół po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach od momentu zapłodnienia. Przedtem żyją w nieświadomości. A tymczasem w tym okresie płód bardzo intensywnie się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nieświadomie swojego stanu matki poprzez zaniedbania żywieniowe i złe nawyki mogą bardzo zaszkodzić dziecku. Najlepiej zacząć przygotowywać się do ciąży już na 3 miesiące przed poczęciem. Przede wszystkim należy zacząć od przyjmowania kwasu foliowego – składnika odpowiedzialnego za rozwój układu nerwowego płodu oraz produkcję czerwonych krwinek. Duże stężenie kwasu foliowego w organizmie zmniejsza ryzyko bezmózgowia, wad serca, rozszczepu kręgosłupa i zajęczej wargi. Ale tylko przed poczęciem! Przyjmowanie kwasu foliowego po zapłodnieniu nie ma zbyt dużego wpływu na rozwój dziecka.

 

Ciąża po 30 roku życia nie jest złą decyzją, o ile przyszła mama dba o siebie. To wiek, w którym kobieta osiąga emocjonalną dojrzałość, pozwalającą odpowiedzialnie stanąć przed wyzwaniami, jakie niesie ze sobą macierzyństwo. Dlatego nie ma czego się bać, jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań.

 Komentarze