Uzależnienie od smartfona

2019-05-29
Uzależnienie od smartfona

Od smartfona uzależniają się nie tylko dorośli. Ten problem dotyczy też małych dzieci, które dopiero zaczynają raczkować. Jak sobie z nim radzić i ustrzec swoją pociechę przed pokusami wirtualnego świata?

Dwu- albo trzyletnie dzieci obsługujące smartfona nie wywołują już w nikim zdziwienia. Przywykliśmy do tego widoku na tyle, że nie zdajemy sobie sprawy z poważnych zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe technologie dla młodych, nierozwiniętych jeszcze umysłów. Zdecydowana większość rodziców nie narzuca swoim dzieciom żadnych ograniczeń w korzystaniu ze smartfonów. Badania pokazują, że aż 95% uczniów w szkołach podstawowych i średnich używa telefonu co najmniej kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. W polskich szkołach 83% dzieci posiada własne komórki. Czy jest to powód do obaw?

 

Dlaczego kupujemy dzieciom telefony?

Smartfony i tablety jak żadne inne urządzenia przyciągają uwagę dziecka i pozwalają zmęczonym rodzicom nieco odetchnąć. Jest to jeden z powodów, dla których decydują się oni na zakup telefonu dla swojej pociechy. Ale są jeszcze inne. Jeśli nawet rodzic jest świadomy zagrożeń związanych z nowymi technologiami, to i tak ulega w końcu napastliwym prośbom dziecka, które czuje się wykluczone z grona rówieśników tylko dlatego, że nie ma komórki. Posiadanie telefonu stało się więc w dzisiejszych czasach nieomal warunkiem życia towarzyskiego – znaczna część rozmów, jakie dzieci ze sobą prowadzą, dotyczy wydarzeń i zjawisk odnoszących się do świata mediów społecznościowych. Nietrudno sobie wyobrazić konsternację kilkuletniego ucznia, który z powodu nieprzejednanej postawy rodziców nie może brać udziału w takich rozmowach.

 

Skutki nadużywania urządzeń mobilnych

Pedagodzy oraz psychiatrzy dziecięcy od lat podnoszą alarm w tej sprawie, zauważając wśród swoich podopiecznych coraz większą liczbę dzieci, które padły ofiarą uzależnienia od urządzeń mobilnych. Nadużywanie smartfonów i tabletów, jak potwierdzają badania, prowadzi do poważnych trudności z zapamiętywaniem oraz koncentracją. Długotrwała ekspozycja na treści audiowizualne skutkuje tzw. przestymulowaniem: dzieci stają się nadpobudliwe, często płaczą i grymaszą, cierpią na bezsenność. Ich mózgi nie rozwijają się tak, jak powinny: mają mniejszą liczbę połączeń nerwowych w porównaniu z mózgami tych dzieci, które zachowują umiar w korzystaniu z mobilnych gadżetów. W mediach podkreśla się też, że promieniowanie wydzielane przez telefony komórkowe sprzyjają powstawaniu nowotworów.

 

Uzależnienie od urządzeń mobilnych u dzieci jest zjawiskiem znacznie groźniejszym niż u dorosłych, ponieważ młode umysły są bardziej podatne na wszelkie ujemne wpływy. Z tego względu warto zatroszczyć się o dobro swoich pociech i nie pozwalać im spędzać długich godzin przed ekranem. Nawet za cenę początkowych konfliktów.

 Komentarze