Kiedy się rozstać?

2019-06-12
Kiedy się rozstać?

Decyzja o rozstaniu rzadko kiedy jest podyktowana nieulegającym wątpliwości przekonaniem, że czas to wszystko zakończyć. O wiele częściej towarzyszą nam wahania i bolesne rozterki.

Powodem do rozstania na pewno nie powinny być pierwsze poważne trudności. W dzisiejszych czasach ludzie wolą się rozstać niż popracować nad tym, co wymaga poprawy. Przez pójście na łatwiznę pozbawiają się możliwości zaznania szczęścia, jakie daje wspólne pokonywanie przeszkód i emocjonalne dostrajanie się do potrzeb i oczekiwań drugiej osoby. W niektórych jednak przypadkach wszelkie usiłowania naprawienia związku wydają się skazane na porażkę. Kiedy lepiej powiedzieć sobie „dość”?

 

Nie ulegaj złudzeniom

Wbrew temu, co sugerują filmy, nie ma związków idealnych. W każdej relacji coś zgrzyta, zawsze znajdą się jakieś powody do kłótni i nieporozumień. Ba, związek bezkonfliktowy nasuwałby podejrzenie o brak zaangażowania obu partnerów. W obliczu nieuniknionych konfliktów nie należy więc ulegać złudzeniu, że być może gdzieś tam czeka na nas ktoś, z kim byśmy się tak nie sprzeczali i kto by nas rozumiał. Grunt to umieć postawić się na miejscu swojego partnera i spojrzeć na zaistniały konflikt z jego perspektywy. To jest klucz do rozwiązania wszelkich sporów wynikających z rozbieżności oczekiwań. Więcej na temat istotnej roli empatii w związku pisaliśmy na Lycknis PL

Aby związek przynosił obu stronom satysfakcję, nie musi być więc „idealny”. Są jednak rzeczy, które warunkują możliwość jej uzyskania. Poniżej skupimy się na każdej z nich.

 

Czy macie wspólną wizję przyszłości?

Abyście tworzyli zgraną parę, musicie chcieć tego samego, mieć wspólną wizję przyszłości. Trudno będzie Wam się dogadać, jeśli Ty chcesz mieć dzieci, a on nie. Albo jeśli celem jego życia jest niczym nieograniczona konsumpcja, a Twoim – wartości inne niż materialne. Zarzewiem konfliktów może być też stosunek do pobocznych romansów – co jeśli poliamorysta zwiąże się z osobą, dla której „wielomiłość” jest zjawiskiem na wskroś kuriozalnym? Istotna jest zgoda w zasadniczych kwestiach.

 

Czy jesteście wobec siebie otwarci?

Niezwykle ważna w budowaniu satysfakcjonującej relacji miłosnej jest również otwartość (o rozwiązaniach różnych problemów w sypialni możesz przeczytać na products-bank.com). Jeśli nie potraficie być wobec siebie szczerzy, okłamujecie się nawzajem albo przemilczanie istotne sprawy, które domagają się przedyskutowania, nie wróży to dobrze Waszemu związkowi. Emocjonalna bliskość tworzy się dzięki szczerym rozmowom.

 

Jak rozwiązujecie konflikty?

Konflikty, jak już wspominaliśmy, są nieodłączną częścią każdej bliższej relacji. Ale sposób, w jaki je rozwiązujecie, wiele mówi o tym, czy związek ma przyszłość, czy nie. Jeśli ciągle kłócicie się o to samo i z biegiem czasu wypracowujecie strategię unikania tego tematu, mimo że problem nie znika, to warto się zastanowić, czy na dłuższą metę ma to sens.

 

Masz wątpliwości, czy warto kontynuować relację, w której jesteś? Odpowiedz sobie na powyższe pytania i zastanów się, czy to, co domaga się naprawy, stwarza jakiekolwiek widoki na zmianę. Często wolimy się oszukiwać, niż stawić czoła okrutnej prawdzie, ale w ten sposób tylko się unieszczęśliwiamy.

 Komentarze