Endometrioza a ciąża

2020-02-04
Endometrioza a ciąża

Badania pokazują, że u około 34% par z problemem niepłodności kobiety chorują na endometriozę. Nie oznacza to jednak definitywnie, że endometrioza przekreśla szanse na zajście w ciążę. Jaka jest więc szansa na zapłodnienie przy zaburzeniach funkcjonowania endometrium? Czy po ciąży choroba łagodnieje

Czy endometrioza zwiększa ryzyko niepłodności?

Endometrioza z reguły utrudnia zajście w ciąże. U niektórych kobiet całkowicie uniemożliwia naturalne zapłodnienie, przez co może do niego dojść jedynie pozaustrojowo lub drogą inseminacji z dostymulowaniem jajeczkowania. Jednak fakt, że endometrioza częściej występuje u kobiet niepłodnych nie oznacza, że choroba przekreśla szanse na zajście w ciążę. W większości przypadków wiąże się wszak z wydłużeniem okresu starań o dziecko.

Aby upewnić się, co jest przyczyną niepłodności lub nieprzynoszących efektów starań, warto przeprowadzić pewne badania. Podstawowymi narzędziami w diagnozowaniu endometriozy jest badanie USG, a także laparoskopia. Laparoskopia pozwala przy tym ocenić zaawansowanie i rozległość zmian w obrębie macicy i miednicy. Do wywiadu lekarskiego należy przeanalizować również objawy, które mogą wskazywać na chorobę. Do typowych zaliczymy przewlekły ból w miednicy, bolesne i obite miesiączki, bóle brzucha i dyskomfort lub ból podczas stosunków.

 

Czy ciąża łagodzi objawy endometrium?

Kobiety, które zaszły w ciążę pomimo endometriozy mogą liczyć na to, że choroba będzie w tym czasie łagodniejsza. Wynika to z braku miesiączek i owulacji, a także z podwyższonej produkcji progesteronu, który hamuje niekorzystne zmiany endometrium. Można jednak spotkać się z opinią, że po urodzeniu dziecka endometrioza przechodzi. Jest ona co prawda mniej dokuczliwa, kiedy matka karmi dziecko piersią, ale po okresie karmienia dolegliwości powracają z takim samym nasileniem, jakie było odczuwalne przed ciążą. Pamiętajmy też, że objawy endometriozy nasilają się wraz z nadejściem owulacji (do której w końcu dochodzi, nawet jeśli mama nadal karmi dziecko naturalnie).

 Komentarze