Przeprowadzka dziecka do własnego łóżka – jak to zaplanować i zrealizować?

2020-02-04
Przeprowadzka dziecka do własnego łóżka – jak to zaplanować i zrealizować?

Większość rodziców spodziewających się swojego pierwszego dziecka, kupuje dla niego osobne łóżeczko, a nawet przygotowuje pokoik. W praktyce okazuje się natomiast, że małe dzieci preferują spanie razem z rodzicami i niełatwo przychodzi im nocna rozłąka.

Współspanie z dzieckiem ma niewątpliwie wiele zalet, jednak w końcu przychodzi taki moment, w którym rodzice woleliby spać sami. Poza tym nawet ci rodzice, którzy chętnie dzielą łóżko ze swoimi dziećmi, w końcu dochodzą do wniosku, że nadszedł czas, aby się odseparować. Oto kilka wskazówek, jak zrobić to skutecznie i łagodnie.

 

Ustal, że przeprowadzka dziecka do jego własnego łóżka to proces

Niejedni rodzice chcieliby, żeby ich dziecko zaczęło spać w swoim własnym łóżku lub pokoiku z dnia na dzień. Może to wynikać z przemożnej potrzeby prywatności lub z chęci przywrócenia dawnej jakości snu. Dzieci, które skończyły już 18 miesięcy anektują przestrzeń łóżka.

To bardzo często sprawia, że dorośli są niewyspani, zmęczeni i poirytowani. Nie da się jednak nagle zmusić dziecka do zasypiania w innym miejscu niż dotychczas, dlatego zmiany lepiej przeprowadzać stopniowo. Musisz też przygotować się na to, że maluch przez pierwsze kilka miesięcy a nawet lat będzie wracał do Twojego łóżka.

 

Pozwól dziecku wybrać nowy mebel

Jeśli maluch będzie uczestniczył w zakupie łóżka, szybciej przekona się do swojego nowego posłania. W łóżku mogą najpierw zasypiać zabawki lub może ono służyć tylko do drzemek w ciągu dnia. Zamiast klasycznego łóżka dziecięcego, możecie jednak wybrać duży materac kładziony na podłodze. Pomoże wam to wspólnie zasypiać.

 

Postaw łóżeczko (lub materac) w swojej sypialni

Takie rozwiązanie sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej niż w osobnym pokoju, a Ty w końcu zyskasz więcej miejsca w łóżku. Z czasem stawiaj dziecięce łóżeczko coraz dalej od swojego, aż w końcu nadejdzie dzień przeniesienia go do sypialni dziecka.

 

Zasypiaj razem z dzieckiem, a później wycofuj się

W nowym łóżku z pewnością łatwiej zasnąć razem z rodzicem. Nie odbieraj dziecku przywileju zasypiania przy Twoim boku. Gdy maluch już zaśnie, możesz ostrożnie opuścić łóżko lub pokoik.

 Komentarze